arpa gübrelemesi hakkında...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

s.a arkadaşlar.size sormak istediğim bir kaç konu var.bu sene 150 dekar kadar arpa ektim.ekimi yaparken dönüme 25 kg civarı tohum ve 18 kg civarıda dap gübresi verdim.aslında tohumu dönüme 23 kg olarak hesap etmiştik ama mibzerle bir türülü ayar tututuramadık geneline 25kg civarı düştü tohum.kasım 18 gibi ektim tohumu.45 dönümü sulu arazi gerisi kuru.sulu oalnlarda sulama yapmıyoruz.asıl sormak isteğim şuan havalar sürekli yağışlı hangi gübreyi atsam bir türlü karar veremedim.aklımdan geçen şubatın ilk haftası gibi hava şartları uygun olursa dönüme 15 kg üre atmayı düşünüyorum ama sonrasında yağmur yağmazsa azotda büyük kayıplar oluyor ve çekiniyorum.buranın hava şarlarına bell olmuyor.yada mart ayı ilk haftası gibi dönüme 20kg %33 nitrat atayım diyorum kafam bu konuda çok karışık.bugün tarlayı gezdiğimde tarlanın genel durumu çimlenmesi filan çok iyi ama ilersi ne gösteriri bilemem.normalde arpa kuruda dönüme 10-12 kg saf azot yeterli oluyor diye biliyorum.gübre konusunda ne yapmam gerekir üre atarsam havalar kurak giderse çok kayıbım olurmu.üre atarsam maliyet daha düşük olacak.ürede 50 kilo çuvalda 23 kg saf azot varken nitratta 16.5 kg saf azot var bu yüznden üre daha ekonomik olacak benim için.ben üst gübreyi tek seferde vericem bunun için üremi daha uygun olur yoksa nitratmı.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..not:balıkesirde oturuyorum.

Ynt: arpa gübrelemesi hakkında...

Eğer yillar eskisi gibi yagisli olursa şubatta arpaya 7_8kg/da.üre /martta yagis durumuna gore de 8 kg/da.33 A.n gübresi atilabilir.Veya martta bir defa da 20kg/da. 33 A.n veya %26 C.a.n atabilirsin.Bence.Fazla azot arpada yatmaya sebebiyet verebilir.

bende bu şekilde atmayı düşünüyorum ama işde yağışlara bağlı herşey.en güzeli aslında hava şartlarına göre ikiye bölerek atmak.yorumun için teşşkür ederim.fazla azotun bizm buralarda yatma gibi riski var.nisan ve mart ayı gibi aşırı rüzgarlı hava yatırabiliyor.azot olayı gerçekten önemli.

Verim almak istiyorsanız toplam saf azotu 14-15 kg/da civarında vermeniz gerekir. (Her 100kg verim için 2 kg kayıpsız azot)

Kayıpları da düşününce, üreyi 20Kg/da ' dan az kullanmanızı önermem.
Tabana verilen 18 kg DAP ' ta 3.6 kg saf azot vardı. 20 kg üreyi ideal şartlarda atsanız 8 kg saf azot kazandırabilirsiniz.

Kalan eksiği de sapa kalkım başında 33 ' lük yada 26 ' lık nitrat ile kapattığınızda istediğiniz gübreleme olur.

• Beğen
Tepkiler: Hakankavas

Whitegod link=topic=80311.msg952312#msg952312 date=1420155632' Alıntı:
s.a arkadaşlar.size sormak istediğim bir kaç konu var.bu sene 150 dekar kadar arpa ektim.ekimi yaparken dönüme 25 kg civarı tohum ve 18 kg civarıda dap gübresi verdim.aslında tohumu dönüme 23 kg olarak hesap etmiştik ama mibzerle bir türülü ayar tututuramadık geneline 25kg civarı düştü tohum.kasım 18 gibi ektim tohumu.45 dönümü sulu arazi gerisi kuru.sulu oalnlarda sulama yapmıyoruz.asıl sormak isteğim şuan havalar sürekli yağışlı hangi gübreyi atsam bir türlü karar veremedim.aklımdan geçen şubatın ilk haftası gibi hava şartları uygun olursa dönüme 15 kg üre atmayı düşünüyorum ama sonrasında yağmur yağmazsa azotda büyük kayıplar oluyor ve çekiniyorum.buranın hava şarlarına bell olmuyor.yada mart ayı ilk haftası gibi dönüme 20kg %33 nitrat atayım diyorum kafam bu konuda çok karışık.bugün tarlayı gezdiğimde tarlanın genel durumu çimlenmesi filan çok iyi ama ilersi ne gösteriri bilemem.normalde arpa kuruda dönüme 10-12 kg saf azot yeterli oluyor diye biliyorum.gübre konusunda ne yapmam gerekir üre atarsam havalar kurak giderse çok kayıbım olurmu.üre atarsam maliyet daha düşük olacak.ürede 50 kilo çuvalda 23 kg saf azot varken nitratta 16.5 kg saf azot var bu yüznden üre daha ekonomik olacak benim için.ben üst gübreyi tek seferde vericem bunun için üremi daha uygun olur yoksa nitratmı.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..not:balıkesirde oturuyorum.

Besin elementleri çeşit, iklim ve tarla gibi mevcut şartlarda alabileceğiniz verim potansiyeline göre hesaplanmalı.
Siz bu durumunuzu sadece saf besin elementi üzerinden düşünmeyin.
Önemli olan arpayı yatırmadan olgunlaşmasını sağlamak.
Ektiğiniz çeşidi bilmiyoruz ama eğer yatmaya dayanıklı değilse yağışlı gidiyor diye azota yüklenirseniz vede fazla tohum attığınızı göz önünde bulundurursak arpanın yatacağı iki iki dört!
Diğer arkadaşlar ne düşünür bilemem ama ben olsam ilk etapta azot işine fazla yüklenmem zaten arpanız sık ekimden dolayı boylu olacak sizde yeşil aksamı destekler gübre atarsanız sap dahada uzayıp zayıflayacak ve erkenden yatma riskini artıracaksınız.
Zaten büyük ihtimalle başak taslağı zengin tutulacak. Sapda zayıf kalacak yeşilken yatmış arpa tarlanızın olma ihtimalini asla unutmayın.
Tavsiyem imkansız yada yapamam demezseniz azotu bölerek ama kesinlikle ilk dönemlerde az atmanız yönünde olacak.
İlla yatacaksa ( kalite ve verim elbette düşer ama ) hiç olmazsa başaktan sonra yatsın.

Not :
Tam bölgenizi bilmiyorum ama Balıkesir yağışlı diye aklımda kalmış yada ben hep bu dönemlerde gitmişde olabilirim.
Yavaş salınımlı azotlu gübre kullanılabilir. UTEC46, ECO-N gibi...
Ama biraz sabırlı olun.

sebazios link=topic=80311.msg952821#msg952821 date=1420246778' Alıntı:
Tabana verilen 18 kg DAP ' ta 3.6 kg saf azot vardı. 20 kg üreyi ideal şartlarda atsanız 8 kg saf azot kazandırabilirsiniz.

Diğer Not:
Muhtemelen gözden kaçmış, 18 DAP içeriği 3.24 kg saf azot içeriyor.
20kg ürede ise kayıpları düşünerek azot miktarını hesaplamışsınız galiba.

ofas link=topic=80311.msg952822#msg952822 date=1420259061' Alıntı:
Diğer Not:
Muhtemelen gözden kaçmış, 18 DAP içeriği 3.24 kg saf azot içeriyor.
20kg ürede ise kayıpları düşünerek azot miktarını hesaplamışsınız galiba.

Üre hesabında belirtmiştim zaten. Ideal şartlarda 'kazandırılabilecek' azot diye. Bu bakımından 8kg bile iyimser bi rakam.

DAP ' taki azot yüzdesini kağıt kalemle hesaplamadım. Daha doğrusu '20 kg atmış olsa' cümlesinin hesabını kafadan yaptım. Arada 360 gr ufak bi nüans varmış. Gözden kaçmış.

Aslında küçük nüanslara takılmamak lazım ki aksi halde büyük resim kaçırıyoruz.

Arkadasın arazisinin 3 ' te 1 ' i sulu. Çıkış ve gelişim güzel.

Çıtayı biraz yükseltme vakti gelmiş. (700kg/da gibi)

Bizde bi laf vardır: 'ölecekse bile tok ölsün' diye. Yatma korku yüzünden azotu kısıp verimi baştan düşürmektense, varsın önce bi verim olsun, yatacaksa sonra yatsın.

Ki verdiğim rakamlar bizim her yıl 500 kg/da geçmek için kullandığımız normal rakamlar. Mehmet Abi ' m kusura bakmasın, öyle 7-8 kg/da gibi rakamlarla 600kg biçilebiliyorsa, biz ciddi israf yapıyormuşuz. :D

Hep derim. Vermeden almak Allah ' a mahsus.

Buralar da bugdayi ve arpayi kuruya ekliyoruz ,onun için en iyi şartlarda dahi verim +,- 500 kg/da.urun aliyoruz.Her yil bir şeyler oluyor.Güney yönlü uzun sureli rüzgarlar veya aşiri dolu yağmur oluyor ürünlerimiz hep yerde.Ben 35 kg 20 20 20+zn şubatta 8-10kg/da.üre,martta 16kg/%33an veriyorum.Verim 500kg/da.http://www.toros.com.tr/ÇiftçiDostu/GübrelemeÖnerileri/BuğdayveArpaGübrelemesi.aspx

Whitegod link=topic=80311.msg952804#msg952804 date=1420242983' Alıntı:
bende bu şekilde atmayı düşünüyorum ama işde yağışlara bağlı herşey.en güzeli aslında hava şartlarına göre ikiye bölerek atmak.yorumun için teşşkür ederim.fazla azotun bizm buralarda yatma gibi riski var.nisan ve mart ayı gibi aşırı rüzgarlı hava yatırabiliyor.azot olayı gerçekten önemli.

sebazios link=topic=80311.msg952874#msg952874 date=1420282877' Alıntı:
Üre hesabında belirtmiştim zaten. Ideal şartlarda 'kazandırılabilecek' azot diye. Bu bakımından 8kg bile iyimser bi rakam.

DAP ' taki azot yüzdesini kağıt kalemle hesaplamadım. Daha doğrusu '20 kg atmış olsa' cümlesinin hesabını kafadan yaptım. Arada 360 gr ufak bi nüans varmış. Gözden kaçmış.

Aslında küçük nüanslara takılmamak lazım ki aksi halde büyük resim kaçırıyoruz.

Arkadasın arazisinin 3 ' te 1 ' i sulu. Çıkış ve gelişim güzel.

Çıtayı biraz yükseltme vakti gelmiş. (700kg/da gibi)

Bizde bi laf vardır: 'ölecekse bile tok ölsün' diye. Yatma korku yüzünden azotu kısıp verimi baştan düşürmektense, varsın önce bi verim olsun, yatacaksa sonra yatsın.

'20 kg atmış olsa' kısmını ben görmedim, hatta şimdi tekrar baktım ama yine göremedim, belkide sizin cevabınızdan sonra konuyu açan mesajını değiştirilmiş olabilir. Şayet öyleyse benim dahlim dışında ama yinede özür dileriz, sorun yok.

Galiba sizin DAP içeriğini bilmediğinizi zannettiğimi düşündünüz. Bu benim aklıma bile gelmez.
Hesaba gelirsek bende kağıt kalem kullanmadım ama sizi tanıyan ve bu konuda otorite gören arkadaşlar yazınızı olduğu gibi alıp DAP içerisindeki saf azot miktarını yanlış anlamasınlar diye yazdım.
Nüansın kelime manasını biliyorum manasından fazla önem verecekte değilim.

Konu sahibi ( muhtemelen ektiği çeşidin özelliği olarak ) arpanın çok azot kullanıldığında yattığından bahsetmiş. Sizde 700kg/da verimden bahsetmişsiniz belki aynı çeşidi konuşmuyor olabiliriz. Bildiğim kadarı ile arpa yatarsa verim ve kalite çok düşüyor. Sapı zayıf ve hele hele normalden sık ekilmiş, çıkışı iyi olan arpanın yağışlı bir sezonda bol azot verilirse yatma riskinden bahsettim. Ve bu ihtimalin göz önünde bulundurulması taraftarıyım.
Sizin hesabınız yanlış demiyorum. Durumun spesifik olduğunu bu sebeple genel bir reçetenin geri tepebileceğini düşünüyorum.
Elbette bu bana doğru gelen yöntem.
Belkide sadece bana doğru geliyordur.

Deyimlere kapım açık fakat bu sebep sonuç bakımından konumuza uygun değil. Ne yani arpa nasıl olsa yatacak hiç olmazsa kuvvetli görünsün diye fazladan gübre mi atacağız? Yatmaya eğimli arpayı birde fazla azotla tetiklemeyin ( üreticiye ) diyorum.
Hem erkenden yatan ' ölü ama tok ' arpanın tonunun para yapacağını sanmam.
Bu işi para kazanmak için yapıyorsam tabiiki.
Kaldı ki asıl hedef üreticinin doyması.

Sonuç olarak sizin, benim, bir başkasının yada alınan ortak kararı uygulama gibi bir zorunluluk yok mesaj sahibi dilediğini yapacak.
.

arkadaşlar öncelikle yorumlarınız için teşşekürler.evet dönüme biraz sık ekildi arpa 25 kg civarı düştü.dap 18 kg dönüme verdim bununla birilikte dönüme 3.24 kg saf azot ve 8.28 kg fosforun tamamını verdim.arpanın cinsi Tekirdağ seymen 2 sıralı.bu arpayı ekmemn sebebi geçen sene burada kurak arazide dekara 580kg alan gördüm ve ekip denenmek istedim.arpanın genel olarak özellikleri şuan aklımda değil.şimdi eğerki hava şartları uygun giderse şubat başı gibi dönüme 10kg %46 üre atmayı düşünüyorum ve 4.6kg daha saf azot vermiş olacam bu şekilde taban gübresi ve ilk üst gübreleme ile verilen saf azot miktatarı 7.84 kg olacak.sonraki üst gübreyide mart başında dönüme 6 kg %33 nitrat verdiğimde 1.98 saf azot miktarı toplam taban gübre ve 2 üst gibrelemede vermiş oldğum azot miktarı 9.82 kg dekara saf azot vermiş olacam.bence kuru arazide bu azot yeter gibi geliyor.bir arkadaşında dediği gibi fazla azot veriminde yattmasında korkuyoırum.bzim buralarda nisan ve mayıs gibi ciddi rüzgar olabiliyor.geçen sene olmamıştı ama bu sene olmayacak anlamaındada gelmez.aslında gübreyi tek seferde mart başında 20 kg %33 nitrat atmamın daha iyi olacağını söyleyenlerde var.yine her şekilde 1veye 2 üst gübre yapsamda arpaya vereceğim saf azot 10 kg civarı.

Arkadaşlar.

Hububatı yatıran şey, 'sadece' azot değildir. Bu noktaya fazla odaklanılıyor. Bitkinin yeterli sap mukavemetine ulaşmasını engelleyen 'başta hatalı besleme' gibi her unsur yatmaya sebep olabilir.

Bahar aylarında esen rüzgardan çekinişdiği söylenmiş. Şöyle bir örnek vereyim:

Dünyanın en sert iklimlerinden biri olan 'Sibirya'da 600-700kg/dekar gibi verimler sıradan kabul edilirken, Çanakkale / Balıkesir gibi ılıman iklimlerin rüzgarlarımdan korkuluyorsa, faturayı sadece azota değil, biraz da kendimize kesmeliyiz.

Yatmanın en büyük sebebi 'tek yönlü yoğun azot kullanımı'dır. Bu doğru. Ama güçsüzleşmiş, yeterli ve sağlıklı sap gelişimi gösterememiş bir arpa değil 600kg, 300 kg/da verimde dahi kolayca yatabilir. Bunun örneğini çevrenizde de görmüşsünüzdür.

Daha anlaşılır hali ile: 'Malzemeden çalınmış her bina çöker'

Bina Çelik ' ten olsun farketmez. Cıvatadan, çalarsanız çöker.

Yatmadan korkarak ihtiyaç olan azotu kesmek, kolaya kaçmaktır. Çalışacak, iş yapacak adamın kursağından kesmektir.

Bu cümleden 'sınırsızca kullanın' anlamı çıkartılmasın. Çıkartılmasını istediğim anlam, aç bırakılmasın.

Neden?
300 kg verim verecek bir arpayı yaprak analizine soktuğunuzda, ekstrem bi durum olmadığı sürece azot noksanlığı çıkacağı aşikardır. Çünkü bitki beslenemediği için genetik limitinin 5 ' te 1 ' i kadar verim sunuyor size.

Yani size diyor ki 'arkadaşım ben açım. Ne kadar köfte, o kadar ekmek'

Peki yapılması gereken ne?

Yatmayı önleyecek bir gübreleme programı uygulamak.

- Mesela bitkinin sap mukavemetini arttıracak 'kalsiyum ve potasyumca' zengin yaprak gübreleri ile kardeşlenme sonundan itibaren sıkça takviye yapmak
- Çalışma mekanizması anlık değil, uzun etkili azotlu gübreler kullanmak (33 ' lük AN yerine 21 ' lik AS, yada granül akıllı salınımlı üre gibi)
- Gübrelemeleri az miktarlarla ve çok sayıda yapmak.

Yukarıdakiler şu an yapılabilecekler. Bir de daha sonra uygulanabilecek uzun vadeliler var:
- Topraktaki organik maddeyi arttırmak.
- Kök yapısının gelişimini kolaylaştırma için derin toprak işleme
- yatmaya dayanıklı kısa boylu türler ekmek.

Bu hataya geçen yıl kendim düştüm. Sitemim biraz da o nedenle.

Yatmasından korktuğum bir tarla vardı. Burası için kullanmayı düşündüğüm gübreleme rejimi şuydu:

- 10 kg/da DAP
- 20 kg/da üre
- 15 kg/da AN

Yatma korkusu ve yağışlar nedeni ile uygulak zorunda kaldığım gübrleme ise şu oldu:

- 10 kg/da DAP
- 10 kg/da Üre
- 10 kg/da AN
- 10 kg/da CAN

Bu hata yüzünden verim 580kg/dekar ' da kaldı. Beklediğim ise en az 650 kg/dakardı.

Allah ' a çok şükür. Nankörlük etmiyorum. Lakin hata yüzünden kaybettiğim mahsül, kullandığım tüm gübrelerin parasına eşitti.

Not: tarlaya atacağınız 10 kg/da üre ile toprağa 4.6 kg azot kazandırılabileceğini ummak, ciddi ciddi toz pembe gözlük takmak olur. Yağmurdan önce değil, 'Yağmur yağarken' dahi atsanız, bu rakamı kazandıramazsınız. Kayıp kaçınılmaz.

Not-2: Kaybı tamamen önleminin tek yolu, en az 7 cm derinlikte toprağın altına banda vermektir gübreyi. Buğdayda bunu yapabilecek bi adam varsa, şimdi gider, elini öperim :D Özetle ikinci yöntem imkansız olduğundan tekrar ilk maddeye dönüyoruz. 'Kayıp kaçınılmaz' lakin ne kadar olacağı size ve şansınıza bağlı.

Not-3: Nasıl her adamın yiyebileceği bi yemek miktarı varsa, her toprağın da kaldırabileceği bir gübre miktarı vardır. Bu, o toprağın ortalama verimi ile doğrudan ilişkilidir ve verime göre şekillendirilir.

Not-4: Azot ' un işe yarabilmesi için ilk şart, toprakta organik madde bulunmasıdır.

EN ÖNEMLI NOT: bir Bina inşa ederken tuğla ne ise, bir bitki yetiştirirken kullanılan Azot da o ' dur. (Çok kaba, çok ilkel bi benzetme ama mantık doğru)

- 5 kat bina çıkacaksanız, ona göre tuğla alırsınız. Yoksa herşey müsaitken 3. katta tuğla biter, öyle kalırsınız.
- Çimentoyu, demiri düzgün kullanan, tuğlası tam komşu 10 kat bina diker, siz seyredersiniz.

1350kg/da arpa alan insanlar ile aynı yerkürede
1050kg/da arpa alan insanlar ile aynı ülkede yaşıyoruz.

söylediklerine katılıyorum üre gübresinde elbet azot kaybı olacak diğer nitrat gübrelerdede olacak bu böyle.ama gerçekten bizm yörede fazla azot arpanın şımarmasına neden oluyor.nedendir bilinmez saplar cılız kalıyor ve şididietli bir rüzgarda içinde köpek dolaşmış gibi oluıyor arpalar.daha ne yapmamaz gerekiyorki toprağı en uygun bir şekilde hazıarladık,ektik,azotuda en uygun bir şekilde verdik ama yatacağı zaman yinede yatıyor.herşey bence arpanın cinsinle alakalı kısa boylu arpalar yatmıyor.ekim zamanınlada bunun bir ilgisi var bence.ne erken ekecen nede geç.biz toprağa gömdüm gerisi allaha kalmış ama en iyis hava şartlarına göre 2 ye bölerek yapmak ama bazen buda mümkün olmuyor.ben en aşşa ektiğim arpadan dekara 400 kg olarak hesaplıyorum fazlasıda olabilir azıda ama 400 kg alabilsem yeter derim.en çok bu sene ektim.ne diyelim allaha herkeze mahsul bereketi versin.

Tescil Yılı

2012

Islah Edildiği Yer ve Yılı

Tekirdağ - Türkiye 2008

Islah Eden Kişi / Kuruluş:

Sarı Tohumculuk Ltd. Şti. / Tekirdağ

Çeşit Özelliği

Sağlıklı bitki yapısına sahip, erkenci, yatmaya dayanıklı (95-100 cm boy ), hastalıklara dayanıklı, beyaz iri taneli, adaptasyon kabiliyeti çok iyi, kardeşlenme kapasitesi çok yüksek ve yüksek verimli bir çeşittir.

Kalite

Bintane Ağ. (gr) 72 - Protein(%) 13,6 -

ektiğim arpanın bilgileri.

Son tahlilde anlaşılan;

Tek başına azota yüklenme fikri yanlış, ( Japon kamikaze )
Azotu kısarak yatmaya engel olma fikri yanlış, ( Somali manzarası )

Potasyum ve kalsiyum takviyesi ile dengeli azot kullanımı doğru olan. Tuğla arasına harç, çelik için cıvata diyebiliriz.. ( Yıkılmadan önceki ikiz kuleler )
Mesajınızı okuyana kadar potasyum aklıma gelmemişti hatırlattığınız için teşekkürler. Fakat kalsiyumun takviyesinde gözle görülür faydasını tespit etsemde sap mukavemetini artırdığını bilmiyordum.

Ama her şeyde bir hayır var. Çözüm daha netleşmiş oldu.

Faydası olur düşüncesi ile daha önce eklenmiştir ama çok hoşuma giden tarifin resmini ekleyeyim. Üretici her kg verim için bitkinin ihtiyacı olan besin elementlerinin alınabilirliğini sağlar. Örneğin bütün elementler 800kg verime yetecek sadece çinko 400kg verime denk gelecek kadar var diyelim. Bu durumda diğer bütün faktörleri uygun olasa bile alabileceğiniz verim 400kg dır.

Fakat bu durum iklim, çeşit, toprak ve diğer bakım şartlarının düzgün olduğunda alınabilecek maksimum verimdir. Burada besin elementi tek değil önemli bir sac ayağıdır. Yani aşağıdaki fıçıya ( ukalalık olmazsa ) alınacak verim açısından iklim, toprak, bakım şartlarını belirtir tahta çıtalarda eklenebilir.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
ofas link=topic=80311.msg953173#msg953173 date=1420352351' Alıntı:
Son tahlilde anlaşılan;

Tek başına azota yüklenme fikri yanlış, ( Japon kamikaze )
Azotu kısarak yatmaya engel olma fikri yanlış, ( Somali manzarası )

Potasyum ve kalsiyum takviyesi ile dengeli azot kullanımı doğru olan. Tuğla arasına harç, çelik için cıvata diyebiliriz.. ( Yıkılmadan önceki ikiz kuleler )
Mesajınızı okuyana kadar potasyum aklıma gelmemişti hatırlattığınız için teşekkürler. Fakat kalsiyumun takviyesinde gözle görülür faydasını tespit etsemde sap mukavemetini artırdığını bilmiyordum.

Ama her şeyde bir hayır var. Çözüm daha netleşmiş oldu.

Faydası olur düşüncesi ile daha önce eklenmiştir ama çok hoşuma giden tarifin resmini ekleyeyim. Üretici her kg verim için bitkinin ihtiyacı olan besin elementlerinin alınabilirliğini sağlar. Örneğin bütün elementler 800kg verime yetecek sadece çinko 400kg verime denk gelecek kadar var diyelim. Bu durumda diğer bütün faktörleri uygun olasa bile alabileceğiniz verim 400kg dır.

Fakat bu durum iklim, çeşit, toprak ve diğer bakım şartlarının düzgün olduğunda alınabilecek maksimum verimdir. Burada besin elementi tek değil önemli bir sac ayağıdır. Yani aşağıdaki fıçıya ( ukalalık olmazsa ) alınacak verim açısından iklim, toprak, bakım şartlarını belirtir tahta çıtalarda eklenebilir.

Resim güzel özetlemiş. Teşekkürler. Bazen anlatılmak istenen sayfalarca şeyi tek kare ile anlatmak mümkün oluyor.

1209 tane deneme yapmışlar. Bir çok ürüne, farklı şartlar ve zamanlarda potasyum gübreleme denemeleri yapılmış. Sonuç: Testlerden alınan ortalama olumlu gelişim %65.

Ki en büyük fayda, azotun zararlı etkilerini olumluya çevirmede görülmüş. Makaleyi tekrar bulabilirsem paylaşıcam.

Whitegod link=topic=80311.msg954360#msg954360 date=1420565668' Alıntı:
bu konuda bilgisi olan yokmu?

Biz iki sıralı arpa ekmeyiz çok daha iyi verim aldığımız halde çünkü kuş çok zarar yapıyor.

Kılçık durumu ve tanenin daha iri ve ince kabuklu oluşu 6 sıralıya göre iki sıralıyı kuş için cazip hale getiriyor ,her yerde kuş olmaz ayrı konu .

kuşların gelmemesi için bir çözüm üretmek lazım.kuş kovucu bazı şeyler var ama ne kadar yararlı olur bilemiyorum.2 sıralı iyi ama kuş zararı olur diyolar benden bu sebepten biraz korkmuyor değilim.diyelimki 2 sıralı arpada dönüme 500 kilo vermiş olsa bunun dönüme 50 kilosunu kuş yermi acayip bir soru oldu ama zarar açısından önemli..

arkadaşlar bugün tarlaları gezdim.kıraç tarlalara gittim ve arpalarda yapraklarda biraz sararma var .benden kaynaklanırmı dedim ama herkezin genelde öyle buralar son 10 gündür baya soğuk geçti.-10 derecelere kadar düştü ve dizlere kadar kar yağdı.ben azot noksanlığı dedim,ama herkezde bu sorun olduğundan sararmanın don ' dan olduğunu söylediler.havalar şu an iyi gidiyor sararmayı atar dediler.bu durum ova tarlalarda yok.sadace kıraç bayır tarlalarda var.ova tarlalarda arpa öncesinde mısır ekiliydi.kıraç tarlalara sürekli arpa ekiyoruz.sizinde başınıza geldimi böyle bir olay yada bu durum düzelirmi?

Hiç değinilmemiş onuda ben belirteyim özellikle arpa buğdayda ekim zamanıda çok önemlidir.yatmada öyle bitkiyi yatmaya karşı azotla terbiye etmektense ekim zamanını biraz geciktirmelisiniz.her iklim her toprakta bu mümkün olmamakla beraber mümkün olanların imkanı olanların geç ekmesinde fayda var . Bence ideal buğday yılbaşında , ideal arpada ocak ortasında ekilmeli buralar için . En iyi verimi arpada ocak sonunda ektiğimde almıştım 900 kg dekar olarak . Buda bi dipnot

• Beğen
Tepkiler: şerefli1