Arkadaşlar süt hayvancılığına yatırım yapmak için geçmi kaldim

Danışman yardımıyla çiftlik kurmayı planladik çok fazla araştirma yapmıştım söylenen şeyleri anlıyorum 150 dönüm tarlamız var fakat imara açık değil 1. Derece verimli arazi gurubunda köyde evimiz var ama öyle ahır yapacak kadar büyük değil, köyümüz şehire 6 km köyümüzden kıraç arazi alıp bu işe başlamak en uygun yoldu 120 baş hayvan alicaz holisten Ankara'da kuzenimle beraber işlettigimiz restaurant var ordan gelen geliri çiftliğe bağliyacam birazda birikmiş param var maddi açıdan sıkıntım yok çok şükür çoğu kişi hazır işin var bilmem ne dediler morelimi bozdular ama benim çocukluktan bu yana içimde çiftçilik vardı ama olmadı şuan geç değildir umarım.. inşallah kurduğumda düzene oturduğunda restaurantın tamamını devredip işimle içli dışlı ilgilenecegim. Sizlerden fikir almak istiyorum 120 hayvan için kac dönüm tarla gerekir bu tarlayı işlemek için kaç HP traktör gerekli ve ekipmanları ilk başta traktör ekipmanları almam gerek 150 dönüm yerimize yonca ekebilirim (sulu arazi) limit 600 başa kadar çıkarım dahada çıkmam
Selamın aleyküm, Kardeşim sende ben gibisin :) aramıza hoşgeldin diyelim. Bende laboratuvar görevlisi yim ama çiftçi liğe başladım ufaktan. Bence de sevdiğin işin peşinden koş. Benimki tecrübe değil de fikir gibi düşünürsen sevinirim hayvancılık zor iş zaten bunu bilip yola çıkmış sın, büyük baş yerine küçük baş düşündün mü hiç?

Hocam öncelikle kesinlikle çok güzel bir işin içerisindesin ki sen bunu uzun yıllardır araştırıyorsan tecrübede edinmişsin. Bu işi çol profesyonelce yapan binlerce hayvanı olan bir sürü işletme var para kazanmayacak olsa ilk onlar giderdi. Hesabını kitabını bilen adam para kazanmıyor diyemez. Bizin çiftçimiz yok şu çıkmış yok bu çıkmış yok ona vade buna vade derken parayı kaşıkla kazanıp kepçeyle harcama yapıyor. İşini seven adam para kazanır. Şimdi şöyle ki sütün hastalık sıkıntıları olabilir ve ilk başta yatırımı fazla olur sütden emin misin Bu önemli aynı zamanda kendi arazinde ne kadar yem için ürün üretebilirsen senin için o kadar iyi olur. Para kazanmak için yem maliyetini düşürmek önemli. Birde sütü satacağın yerde önemli soğutma tanklarıyla daha güzel fiyatlara satışabiliyor bildiğim kadarıyla. Birde herkesin dediği gibi o hayvanlar çocuk gibi ilgi ister hastalığı süt verimi süt yağ oranı o yüzden bunları tecrübe etmek için az hayvanla başlaman daha doğru olabilir. Uzun bir süre olmuş ama hala fikirlerin aynı mı acaba