Alternatif Hayvancılık - GEYİK

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

KIZIL VE ALA GEYİK

Alternatif Hayvancılık
Modern geyik yetiştiriciliği uygulaması Yeni Zellanda,Almanya ve İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Rusya ve Çin, bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde yoğun olarak özellikle REN geyiği besiciliği yapılmakta.

Peki ülkemizde neden olmasın? Üstelik Anadolu geyik neslinin anayurdu iken?

Yeni Zelanda’da bulunan çiftliklerinin çoğu kızıl geyik çiftlikleridir ve başlıca üretimleri Asya pazarları için olan geyik boynuzudur. (ingilizce’de antler velvet denen ve her yıl bu geyikde çıkan boynuzumsu kabuk ginseng benzeri ilaç olarak Y.Zelanda ve Asya ülkelerinde ilaç yapımında kullanılır). Geyik etinin Avrupa pazarları için gittikçe önemi artıyor fakat alageyik (dama dama) diğer türlere göre mutfaklarda daha ünlü türdür.

Kızıl ve alageyik ABD’de yetiştiriciliği yapılan iki ana türdür. Alageyik daha küçüktür (45 kilo ortalama) , oldukça dikbaşlıdır ve ince dokulu ete sahiptir. Kızıl geyik yaklaşık alageyiğin iki katı kadar bünyeye sahiptir ve daha uysaldır (buna rağmen çok da sağı soluda belli olmaz). Kızıl geyik’de wapiti türü gibi(iri kuzey amerikan geyiği) aynı türe aitdir. Kızıl geyiğin ,erken doğurma , boynuz ölçüsü ve doğum oranı konusunda genetik olarak yapısını geliştirme çabaları devam etmektedir.

--------
Kızıl Geyik mi Alageyik mi ya da başka cinslari mi?

Kızıl geyik ağılda(açık alanda) daha sakin mizaca sahiptir. Birçok görev basitçe bir operatör tarafından bir geyik ağılının içinde durularak yerine getirilebilir. İlaç tedavisi ve aşılama gibi basit işler böylelikle yapılabilir. Bununla birlikte daha karmaşık işler için geyiklerin hareket etmesni engelleyecek alet ve mekanizmlar gerektirebilir.

Alageyik ağılda(açık alan) daha reaksiyonerdir lakin eğimli tünel sistemlerinin içine doğru akmada daha isteklidir.

Dikkate alınması gereken bir unsur da ağıl yapımında ala ve kızıl geyiğin farklı ağıl gereksinimidir.

Ondört yıllık çok tecrübeli New Yorklu bir geyik yetiştiricisi olan Joseph von Kerckerinck’e göre Alageyik ABD’li geyik yetiştiricileri için beş sebebe göre daha iyi cinstir: hastalıklara karşı dayanıklılık, uygun fiyatlara av partisi düzenlenebilmesi, az bakım gereksinimi, harika et mahsulü ve en önemlisi bu türün iki bin yıldır insanların kontrolü altında olması.

------------
Tesis Gereksinimleri

Bir geyik çiftliği teşebbüsünün gerektirdikleri şunlardır: bir bina, çitle çevrili otlak arazi, yıl boyunca suya erişim, kışlık ilave yem, geyiği tutma gereçleri( tutma kafesi, yakalama araçları) ve bu işi yürüteceğiniz nakit para. Başlangıç için 10–20 arası geyiğe sahip olmak hayvanları idare etmeyi öğrenmek açısından makul bir sayı olabilir. Fakat uzun vadede 50 geyik ya da altında ki sayıya ancak bir hobi gözüyle bakılabilir.

Çiftlik planlaması ve mera tasarımı bir geyik çiftliğinin işleyebilirliği açısından önemlidir. Çit çekme en büyük masraflardan biridir. Kapıların yerleşimi önemlidir: geyikler köşelere koşma alışkanlığını kazandıktan sonra kapılar her zaman köşede olmalıdır.

Yeni Zelanda malı Tighlock adlanan özel geyik çiti kanıtlanmış en iyisidir. İleri derece gerilebilir ve kurması kolaydır.

Tutma ve Ekipman
Bir geyik çiftliği girişiminde bulunan kimse, hayvanı tutacak uygun tutma sistemlerini de planlarına dâhil etmelidir. Sığır yetiştiricileri sık sık dolaylı yakalama masraflarından bahsederler. Diğer taraftan artan harcama, işgücü ve yaralanma bu uygunsuz yakalama ortamından kaynaklanmaktadır.

Yakalama sistemleri şunlar için gereklidir: aşılama, antihelmintik uygulama, tartma, kulak etiketi ve boyunluk, dişinin süt üretim statüsüne bakma, boynuz kabuğunu alma, sağlık testi, doğuma yardım, suni tohumlama gibi işleri yapabilmek için geyiği tutacak bir sisteme ihtiyacınız vardır.

Geyiği tutarken işçiye ve geyiğe en az sıkıntıyı vererek işlemi gerçikleştirmek için zorunlu olan temel araçlar gereklidir, bunlar ; sürü kanal giriş sistemi , kabul ağılı , örtülü barınak ve ağıl sistemi , mekanik dizginleme aygıtı , teknik çizim sistemi , boşaltma kanalı.

Sağlık:

Operatör şahıs hayvan sağlığı programını geliştirmek için bir veteriner ile birlikte çalışmalıdır . Çiftliğinizdeki hayvanların sağlık masraflarına sürünün yılda iki defa bahar ve sonbaharda kurtçukla mücadelesi dahildir. Diğer masraflar klostridal aşılama, tüberküloz ve bruselloz testleri vb.dir

Geyiklerde görülen hastalıklar : bruselloz, tüberkuloz, anaplasmosis, habis akıntılı ateş , yersiniosis , pasteurellosis, enterotoxemia , doku clostridium, bluetongue ve asaklaksal hastalıklardır

Ynt: Alternatif Hayvancılık - GEYİK

Geyik bizim ülkemizde de var. Neden olmasın? Hatta üretim ve koruma amaçlı devlet çiftlikleri var geyik için. Çamlıdere Geyik Üretme Çiftliği var mesela. Çamlıdere ' de 10 gün çadır kampı yaptım, bu çiftliğe de gittim. İçine girmesem de geyikleri yakından gördüm.

Turizm işi ile uğraşan biri ile tanışmıştım bir zamanlar, adam turistik amaçlı kızak çekecek geyikler arıyordu, hatta bu işin çok yapıldığı İsveç ve Finlandiya ' ya gitti adam araştırmak için, dünyada sayı bakımından en fazla Rusya ' nın Sibirya bölgesinde geyik yetiştirliyor demişti... Hatta rusyada şöyle bir söz varmış; 'Sibiryada -20 dereceye soğuk, 4000 km.ye uzak, 2000 geyiğe sürü denmez' :)

ELPRESACANARİO link=topic=81792.msg971336#msg971336 date=1424016343' Alıntı:
Geyik bizim ülkemizde de var. Neden olmasın? Hatta üretim ve koruma amaçlı devlet çiftlikleri var geyik için. Çamlıdere Geyik Üretme Çiftliği var mesela. Çamlıdere ' de 10 gün çadır kampı yaptım, bu çiftliğe de gittim. İçine girmesem de geyikleri yakından gördüm.

Teşekkür ederim,
Ceylanpınar mesela... Bizin buralarda bile var. Örneğin geçen sene olacak Isparta-Afyon kara yolunda bir geyik arabaya çarpılmış.

Ülkemizde deve kuşu çiftlikleri bile çok sayıda, kaldı ki geyik zaten Anadolu yaban hayvanları arasında.

ENES4422 link=topic=81792.msg971349#msg971349 date=1424017383' Alıntı:
Teşekkür ederim,
Ceylanpınar mesela... Bizin buralarda bile var. Örneğin geçen sene olacak Isparta-Afyon kara yolunda bir geyik arabaya çarpılmış.

Ülkemizde deve kuşu çiftlikleri bile çok sayıda, kaldı ki geyik zaten Anadolu yaban hayvanları arasında.

Aslında şimdi düşündüm de, gerçekten iyi bir fikir, eti boynuzu vb. için ülkemizde üretimi belki ekonomik olmayabilir, ihracat pazarı da asya ülkeleri olduğundan, coğrafi yakınlık bakımından rusyanın maliyet avantajı olur, fakat gübresinin çok değerli olduğunu biliyorum, eskiden çalıştığım tesisin bahçesi için ihtiyacımız olmuştu, yalovada bir devlet çiftliğinden geyik gübresi temin etmiştik... yurtdışında ve ülkemizde alternatif turizm çeşitleri çok gelişiyor, avrupalı insanlar, köpeklerin ya da geyiklerin çektiği kızaklar ve kar motorları ile 3-4 günlük, gruplar halinde macera turlarına katılıyorlar (google da 'dog sledding tour' ya da 'deere sledding' diye aratabilirsiniz), aramızda Erzurumlu arkadaşlar vardı, oralarda yapılabilir aslında... :)

ENES4422 link=topic=81792.msg971349#msg971349 date=1424017383' Alıntı:
Teşekkür ederim,

Bizim köyde bile var. Geçen yaz bahçeye hortum çekiyorum dişi bir geyik çıktı karşıma. 1-2 dakika öyle baktık birbirimize ikimiz de kıpırdamadık sonra koştu gitti. Bazen dağdan erkek geyik sesleri geliyor. İnanılmaz bir sesi var ve çok uzaktan bile duymak mümkün. İlk duyduğumda anlam veremedim. Çok şiddetli ve kalın bir sesi var. Ama seslerini duymak çok güzel... Bizim orada Kızıl Geyik ve Karaca var. Koruma altındalar ama bazen vuran şerefsizler oluyormuş. Bana denk gelmiyor ki böyle adamlar!

Eskiden Türkiye ' de sığın bile varmış. Kafkas sığını deniliyor. Zaten kızıl geyik mevcut. Ala geyik de var bildiğim kadarı ile...

Ülkemiz çeşitli iklimi, bitki örtüsü, su kaynakları ile dünyanın nadir yerlerindendir. Bu topraklarda yaşayamayacak canlı yok. Eski kaynakları incelerseniz aslanından filine kadar yüzlerce türe ev sahipliği yapmış bir toprak. Sadece üstünde yaşayan Türk milleti olarak biraz kıymetini bilsek emin olun bu topraklar bize fazlasını verir...

ELPRESACANARİO link=topic=81792.msg971399#msg971399 date=1424022178' Alıntı:
Bizim köyde bile var. Geçen yaz bahçeye hortum çekiyorum dişi bir geyik çıktı karşıma. 1-2 dakika öyle baktık birbirimize ikimiz de kıpırdamadık sonra koştu gitti. Bazen dağdan erkek geyik sesleri geliyor. İnanılmaz bir sesi var ve çok uzaktan bile duymak mümkün. İlk duyduğumda anlam veremedim. Çok şiddetli ve kalın bir sesi var. Ama seslerini duymak çok güzel... Bizim orada Kızıl Geyik ve Karaca var. Koruma altındalar ama bazen vuran şerefsizler oluyormuş. Bana denk gelmiyor ki böyle adamlar!

Çok güzel anlatmışsınız. Sizin oralarda geyik olması beni sevindirdi. Demek ki nesli artıyor. Bir doğa sever olarak buna sevindim.

Eskiden Türkiye ' de sığın bile varmış. Kafkas sığını deniliyor. Zaten kızıl geyik mevcut. Ala geyik de var bildiğim kadarı ile...

Ülkemiz çeşitli iklimi, bitki örtüsü, su kaynakları ile dünyanın nadir yerlerindendir. Bu topraklarda yaşayamayacak canlı yok. Eski kaynakları incelerseniz aslanından filine kadar yüzlerce türe ev sahipliği yapmış bir toprak. Sadece üstünde yaşayan Türk milleti olarak biraz kıymetini bilsek emin olun bu topraklar bize fazlasını verir...

Ne güzel anlatmışsınız. Sizin oralarda geyik olması çok güzel, demek ki nesli hızla artıyor. Bir doğa sever olarak buna çok sevindim. Çok eskilerden buralarda yaban domuzu, sırtlan, çakal ve vaşak yaşarmış. Sonra ormanlık alanlar tükenince ve bunları kaçak avlama neticesinde kaybolmuşlar.

Son on yılda muazzam ormanlıklar yapıldı ve yaban hayatı korundu. Şimdi bu nesli kaybolan hayvanlar nadiren görülmeye başlandı....:))

ENES4422 link=topic=81792.msg971545#msg971545 date=1424032518' Alıntı:
Ne güzel anlatmışsınız. Sizin oralarda geyik olması çok güzel, demek ki nesli hızla artıyor. Bir doğa sever olarak buna çok sevindim. Çok eskilerden buralarda yaban domuzu, sırtlan, çakal ve vaşak yaşarmış. Sonra ormanlık alanlar tükenince ve bunları kaçak avlama neticesinde kaybolmuşlar.

Son on yılda muazzam ormanlıklar yapıldı ve yaban hayatı korundu. Şimdi bu nesli kaybolan hayvanlar nadiren görülmeye başlandı....:))

Eskiden karaca varmış. Geyikte vardır mutlaka da son zamanlarda sayısı artmaya başladı diye düşünüyorum. Devlet koruması ve yeni hayvan salımları sayesinde olumlu bir gidişat var. Arada kaçak avcılık yapan kendini bilmezler oluyor fakat genel olarak köylüler geyik, ceylan, ayı gibi hayvanların vurulmaması gerektiğinden haberdar. İnşallah tamamen bitecek bu olaylar.

Ben de bizonla ilgili bir paylaşım yapmıştım. Yabancı ülkelerde çiftlikleri var. Olmaz deyip en başından bu işlere inanmamak bir şey kazandırmaz. Bu tarz yeniliklere açık olmak gerekir. Geyik, bizon ve bir çok çeşit hayvan çiftliği kurulabilir. Ülkemizde Dünya ' nın en büyük 3. karides çiftliği var. Akvaryum için karides üretiyorlar. Hatta tesis yenileniyordu ve daha büyük bir üretim olacak. Çekirge üretimi yapanlar da var. Olmayacak şey değil bunlar. Yeterki yeniliklere açık olalım.

ELPRESACANARİO link=topic=81792.msg971554#msg971554 date=1424033506' Alıntı:
Eskiden karaca varmış. Geyikte vardır mutlaka da son zamanlarda sayısı artmaya başladı diye düşünüyorum. Devlet koruması ve yeni hayvan salımları sayesinde olumlu bir gidişat var. Arada kaçak avcılık yapan kendini bilmezler oluyor fakat genel olarak köylüler geyik, ceylan, ayı gibi hayvanların vurulmaması gerektiğinden haberdar. İnşallah tamamen bitecek bu olaylar.

Ben de bizonla ilgili bir paylaşım yapmıştım. Yabancı ülkelerde çiftlikleri var. Olmaz deyip en başından bu işlere inanmamak bir şey kazandırmaz. Bu tarz yeniliklere açık olmak gerekir. Geyik, bizon ve bir çok çeşit hayvan çiftliği kurulabilir. Ülkemizde Dünya ' nın en büyük 3. karides çiftliği var. Akvaryum için karides üretiyorlar. Hatta tesis yenileniyordu ve daha büyük bir üretim olacak. Çekirge üretimi yapanlar da var. Olmayacak şey değil bunlar. Yeterki yeniliklere açık olalım.

Sırada araştırdığım LAMA ve Yeni Zelanda MİNYATÜR İNEĞİ var. Avrupa çiftçileri bu LAMA için kolları sıvadı. Güney Amerika ' dan getirip üretmeye başladılar. Zaten bir deve cinsi olan bu hayvan, her zorluğa dayanabiliyor ve yünü aynı zamanda KAŞMİR. Çok evcil bir hayvan. Bizim ülkemiz bu hayvan için ideal alanlardan.

Diğer sığır cinsi buralarda bilinmiyor zaten yok.

ENES4422 link=topic=81792.msg971560#msg971560 date=1424034115' Alıntı:
Sırada araştırdığım LAMA ve Yeni Zelanda MİNYATÜR İNEĞİ var. Avrupa çiftçileri bu LAMA için kolları sıvadı. Güney Amerika ' dan getirip üretmeye başladılar. Zaten bir deve cinsi olan bu hayvan, her zorluğa dayanabiliyor ve yünü aynı zamanda KAŞMİR. Çok evcil bir hayvan. Bizim ülkemiz bu hayvan için ideal alanlardan.

Diğer sığır cinsi buralarda bilinmiyor zaten yok.

Alpaka var bir de, genelde lama ile karıştırılıyor ama farklı bir cins, yün fabrikası gibiler maşallah...

sinan35 link=topic=81792.msg971563#msg971563 date=1424034386' Alıntı:
Alpaka var bir de, genelde lama ile karıştırılıyor ama farklı bir cins, yün fabrikası gibiler maşallah...

Ne iyi ettin de hatırlattın...
Çok sevimli devegillerden bir hayvan. Evet bunu da listeme ekleyip ayrıntılı bir çalışma yapayım..:)