6000 zeytin ağacı kesildi ve sonra yürütmeyi durdurma kararı çıktı..

6000 zeytin ağacını kes termik santral yapılacak diye , iki saat sonra danıştay yürütmeyi durdurma kararı versin Ve ağaçları tam da hasada bi kaç gün kala zeytn ağaçlarını yık geç.. Bu nasıl vicdan, köylü kimin umrun da ki zaten..onlarca ailenin geçim kaynağı yok edildi ve işşiz kaldılar..

Ynt: 6000 zeytin ağacı kesildi ve sonra yürütmeyi durdurma kararı çıktı..

Yürütmeyi durdurdular. Peki kesilen ağaçları geri getirebilecekler mi? Milletin ekmeğini elinden alıp madenlerde çalışmaya mecbur bırakıyorlar.

isyankar1985 link=topic=78897.msg933437#msg933437 date=1415379926' Alıntı:
Yürütmeyi durdurdular. Peki kesilen ağaçları geri getirebilecekler mi? Milletin ekmeğini elinden alıp madenlerde çalışmaya mecbur bırakıyorlar.
ekemeği elinden al , köleliğe mahkum et.. adalet yok bu memlektte.

danıştayin aklı daha önce nerdeymis. Iyi önce kes sonra durdur . Bunlara bi temiz sopa atacaksın . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78897.msg933446#msg933446 date=1415381652' Alıntı:
danıştayin aklı daha önce nerdeymis. Iyi önce kes sonra durdur . Bunlara bi temiz sopa atacaksın . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ya haberlerde izledim de sanki düşmanın ağacını yıkıp geçiyorlar.. İçim acıdı :(.. O kadar ailenin ekmeği yok olup gitti..

evet bende simdi izledim :( insanın elinden ekmeğini almak ta neymis . Allah kimseyi bu duruma düşürmesin . Daha doğrusu bunlar gibilerin eline dururmesin

Bugün adamın tapulu evini zorla yıktılar. ..
ama bu gibi vakaları devlete çıkarmak yanlış. .
bu belediye ve valiliklerle ilgili yerel sorun..
Umarız bir daha yaşanmaz. ..
ciğerimiz yandı. .

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78897.msg933454#msg933454 date=1415383933' Alıntı:
Bugün adamın tapulu evini zorla yıktılar. ..
ama bu gibi vakaları devlete çıkarmak yanlış. .
bu belediye ve valiliklerle ilgili yerel sorun..
Umarız bir daha yaşanmaz. ..
ciğerimiz yandı. .

haberi yanlış dinlemişsin yusuf iş devletin işi <acele kamulaştırma> adı altında yapılmış. onuda sadece devlet karar veriyor.
işin ilginç yanı yargıtay dan hemen önce olması yani yargıtayda sızıntı var demek.

Benim yaşadığım yer eskiden rumlara aitmiş. Önceleri buranın yerlisi rumlarmış. KiliselerEski evler vs rumlardan kalma. Adamlar heryere kayısı,iğde ağacı dikmiş araziyi tarla kenarlarını ormana çevirmişler. Şimdi bizim millet kese kese odun yapa yapa bitirdi. Egedede durum aynıymış hep zeytin ağacı ekerlermiş çoğu zeytin onlardan kalmaymış. Bu kesilenleride görünce biz harbi kötü milletiz diye düşünmeden edemiyorum. Sevmediğimiz yunan dikiyor biz kesiyoruz...

FEHİM link=topic=78897.msg933459#msg933459 date=1415385544' Alıntı:
haberi yanlış dinlemişsin yusuf iş devletin işi <acele kamulaştırma> adı altında yapılmış. onuda sadece devlet karar veriyor.
işin ilginç yanı yargıtay dan hemen önce olması yani yargıtayda sızıntı var demek.
doğrudur abi... zaman ahir zaman ....
ne deseler inanırım..
BlackStorm link=topic=78897.msg933466#msg933466 date=1415387408' Alıntı:
Benim yaşadığım yer eskiden rumlara aitmiş. Önceleri buranın yerlisi rumlarmış. KiliselerEski evler vs rumlardan kalma. Adamlar heryere kayısı,iğde ağacı dikmiş araziyi tarla kenarlarını ormana çevirmişler. Şimdi bizim millet kese kese odun yapa yapa bitirdi. Egedede durum aynıymış hep zeytin ağacı ekerlermiş çoğu zeytin onlardan kalmaymış. Bu kesilenleride görünce biz harbi kötü milletiz diye düşünmeden edemiyorum. Sevmediğimiz yunan dikiyor biz kesiyoruz...
bu özeleştiriyi herkez yapsa ulaşılamaz bir millet olur dünyayı yönetirdik.. helal olsun. .

aslında bende zeytincilikle ugraşıyorum ve bu konuyu ilk gün gördüm fakat nedendir bilmem içime bir kurt düştü yorum yazmadım aslında yapı itibariyle çokda sert tepki msjı yazardım normalde
iyikide yazmamışım :)
geçmişte bulundugum ilin bazı mevkilerinden otoyol geçecek diye otoyolun geçecegi yerlere o mevkilerde arazisi olan uyanıklar zeytin dikip yetiştirip ilerleyen yıllarda yüksek bedelle devlete satmıştı tabi bunların oldugu yıllar çok eski turgut özal dönemi falan 1 liralık arazi zeytin dikilip zeytinler 3-4 yaşına gelince oluyor 10 lira :)
büyüklerimiz bunları hep anlatırdı filanca köylüler böyle yapmış derlerdi
malum agaçlar arasında en kıymetli agaçlardandır zeytin
hatta bunu espiriyle anlatmak gerekirse devlet memurunun dügmesini koparmak 6 aydan başlar deriz ya zeytininde dalını koparmak böyledir

neyse gelelim sadede
biraz önce internette bir paylaşım gördüm okudum birazda araştırdım
ve malesef bu paylaşımdaki iddaaların dogru oldugunu üzülerek gördüm

hiç yorum yapmadan direk kopyala yapıştır yapıyorum aşagıya
bir yazı ve yazıyı destekleyen bir filmden kısa bir kesit var
buyrun

Murat Ide
3 saat · İstanbul · Düzenlendi ·

Baştan söyleyeyim; HİÇ KİMSE KUSURA BAKMASIN..
Soma-Yırca ' daki ZEYTİNLİĞE şimdi gözyaşı dökerim ben.. Çünkü anlıyoruz ki;
AÇ GÖZLÜ BİR KAPİTALİSTLE, ONUN YATIRIMINDAN NE KOPARIRIZ DİYEN kurnaz KÖYLÜLER TATLI TATLI ANLAŞMIŞ ZAMANINDA..
Şirket ARAZİ ALACAĞIZ demiş, köylü 'ALLAAAAH YAŞADIK' deyip el ovuşturmuş.. Dikkat buyrun ZEYTİNLİK KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL..
Şirket 15 parsel almak isteyince de kıyamet kopmuş, köylüler 'YA HEPSİNİ AL YA DA BİZ DE SATMIYORUZ' demiş..
Tıpkı o filmdeki gibi.. Bugün ZEYTİNLİK diye ağlaşan o uyanık köylü, meğer hepsini satamadı diye arıza çıkarmış.. Yani 6 bin değil belki de 40 bin ZEYTİN AĞACINI aç gözlülükle kurban etmeye EVET demiş bu işin başında..
Dedim ya o filmdeki gibi..
ZEYTİNLİK BENİM UMURUMDA.. AMA BU GECE, MUHTARIN SÖZLERİNDEN DE ANLIYORUZ Kİ, YIRCALILARIN DEĞİL, SADECE BİZİM UMURUMUZDA..Zeytinliğin sadece 15 parselini alırım diyen patron kurnazlığıyla,
Zeytinliğin tamamını satamadığı için şirketle yaptığı protokolü reddeden köylü kurnazlığı var karşımızda.. Kurnazlığın bedeliniyse MEMLEKETİN TOPRAĞI ÖDÜYOR, ZEYTİNİ ÖDÜYOR.. Eee köylüyü bu pazarlığı yapacak hale getirenin hiç mi günahı yok.. Var, var da el ovuşturan uyanıklığın ardından bugün ZEYTİNLİK DİYE AĞLAŞAN yüzsüzlüğün hiç günahı yok mu? Var.. Hem de ne var.. Gerisi laf..

Bugün toprağını satan yarın götünü satar..

yazık be serefsızlık bunların yaptıgı ıkı km oteye yapsalar hıc bır zeytın agacına bısı olmuyacakmıs

Arın ne diyor dağ taş zeytin ağacıymış ulan millet bilişim çağında hibrit motor yapıyor madenler kapatılıyor biz daha maden açalım doğayı katledelim diye uğraşıyoruz çok güzel ilerler bu kafayla bu ülke, meclisi atom bombasıysıyla temizlemek lazım

Arın ne diyor dağ taş zeytin ağacıymış ulan millet bilişim çağında hibrit motor yapıyor madenler kapatılıyor biz daha maden açalım doğayı katledelim diye uğraşıyoruz çok güzel ilerler bu kafayla bu ülke, meclisi atom bombasıysıyla temizlemek lazım

Peygamberimiz (sav) kıyametin koptuğunu görseniz ( o dehşetli anda nelerin yaşanılacağı anlatılır) elinizde bir fidan varsa dikin buyurmuş. Atatürk ise Yalova ' da sahile sıfır yalıya doğru uzanıyor diye ağacı kesmektense binanın yana kaydırılmasını istemiş. Biz ise ( genel manada ) ya Peygamberimiz doğrultusunda gideriz yada Atatürk ikisinide örnek almaktan yada vermekten çekiniriz.
Ucu bize dokunmazsa ne yılandan rahatsız oluruz nede asılan bizim bacağımız değilse koyunu asan kişiden rahatsız olmayız.
Olayların doğruluğuna sevdiğimiz-sevmediğimiz kişilere göre karar veririz takım tutar gibi yani.
Ya şucuyuzdur yada bucu, ama doğrucu olmadıktan sonra galiba işimizde doğru olmayacak...

Abicim kolay yetişmiyor. Kavak ağacı gibi daldan büyüyebilen hemen boyu atılan olsa anlarımda. Adam akıllı bir büyük ağac olsun diye diksen (zeytin,ceviz,badem,..) kafadan en aşağı 5-8+ sene... İstediğin ilacı ver istediğini yap cocuk gibi büyüyecek bekliceksin. Böyle bir şey bir anda kesilip öldürülürmü ya. Yabancılarda kereste için kesiyor ama nasıl kesiyor. Yenilerini dikiyor küçüklere engel olan eski leri kesiyorlar yer açıyorlar daha güçlü daha düzenli orman yapıyorlar.
Almanyadan kuzenlerim geliyor heryer orman ağaçtan bıkıyoruz diyor ancak ormandaki geyikler bile koruma altında diyor. Biz olsak ufak ufak sobada yakmaya başlarız. Onca ağaç olunca yağmur yağıyor illaki,su vermeden ürün yetiştirebiliyorlar. Ağac her türlü doğaya ve insana fayda sağlıyor.
Kastamonuda görmedinizmi ayılar aç kalmıs mezarlıkla ugrasıyor. O ayının orya inmesindeki en büyük neden araştırın insanların ağacları keserek doğayı katlederek hayvanların yaşam yerine kadar girmesidir. Yani yabancı ayı değil insandır orda.

Ayrıca cevizin anavatanı dediğimiz ülkemizin %60 cevizi ithal ettiğini biliyormuydunuz? Zamanında heryer ceviz agacıyken en iyi silah dipcigi cevizden oluyor diye yüzlerce yıllık ağaçlar kesilip odun olarak avrupaya göndermişiz. Kimbilir kaç katı fiyata geri almışızdır. Allahtan son zamanlarda fiyat yüksek diye tekrar ekim çoğaldı.

Bu tarz değerlerimizi koruyamazsak tam takır bir ülke olur kalırız.

BlackStorm link=topic=78897.msg933466#msg933466 date=1415387408' Alıntı:

Gerçekten güzel yakalamışsın.

Bir atasözü vardı: '3 Yahudi bir araya gelirse şirket, 3 Türk bir araya gelirse Devlet kurar'

16 tane Bağımsız Türk devleti kurmuşuz. Dünyada bu rakama ulaşan başka bir millet yok. Gerçekten hayranlık verici. Bi hep bu açıdan bakarız. Gerçekten çok güzel.

Ama madalyonun bir de öteki yüzü var:

'15 tane de yıkmışız!..'

Bir milletin 'tahrip ve yıkım gücünü' anlatabilecek daha iyi bir örnek olabilir mi?

sebazios link=topic=78897.msg935108#msg935108 date=1415837728' Alıntı:
Gerçekten güzel yakalamışsın.

Bir atasözü vardı: '3 Yahudi bir araya gelirse şirket, 3 Türk bir araya gelirse Devlet kurar'

16 tane Bağımsız Türk devleti kurmuşuz. Dünyada bu rakama ulaşan başka bir millet yok. Gerçekten hayranlık verici. Bi hep bu açıdan bakarız. Gerçekten çok güzel.

Ama madalyonun bir de öteki yüzü var:

'15 tane de yıkmışız!..'

Bir milletin 'tahrip ve yıkım gücünü' anlatabilecek daha iyi bir örnek olabilir mi?
o bıtaneyi de yıkıyolar emın ol ;)