600 tavukla girdik bakalım

Allah muvaffak etsin. Bu işte de bir rasyo var. 500 tavuk ile para kazanmak biraz zor ancak baska yerde calıssam alacağım para 1600 2000 arası deyıp, kirin pasın içinde calısıp bu parayı alacagıma bari toprakla hayvanla ugrasayım varsın okadar kalsın deyıp bu ıse gıren cok.
Sahsen sanayının onemlı kollarına ımalat yapan bırı olarak soyluyorum, ne olursa olsun topragınıza donun yada topraga gıdın,gidelim toprak kaybettırmez. yeterkı ısı hakkı ile, tıtızlıkle ımrenerek yapalım.

Ben bır yakınım ıle 2500 tavuk ıle baslamak ıstıyorum, ılk planım aslında broiler ancak tekırdag da yok, karacabeyde yapmak lazım bu ısı ve 2 arkadasım ortak olarak yapıyorlar , broıler baglantımda hazır ustelık tek sorun cıftlık kıralamak, yaklasık 10-15 bın cıftlıgın durumuna gore kıra odeyıp,yıne donemlık 4 5 bın gıbı bakıcı parası ıle 40bınlık bır donem broıler bakıcılıgında/sozlesmelı/entegre, donem bası fırmanın tum malıyetleri dusunce 70bın tl gıbı rakam kalmakta (40bınde),senede bunu mın.5 donem yaparsın,doneme 10bın yılda 50bın kıra versem,40bınde bakıcı malıyetı olsa,bı 10bınde gorunmez malıyet koyup yaklasık 100bın malıyetle 3 mıslı de kazanılabılır, bunun ıcın duzen deıstırmek sehır deıstırmek lazım, helekı 80 bın 120 bın gıbı adetlere cıkabılsek vaykı ne vay,
o yuzden suanda bır kararsızlık ıcındeyız, yerımız de yok acıkcası , ya 7 8 donum bır yer alıp ortalama 70 80 e elektrıgı suyu olup köy ve yol dıbı yerler mevcut, 2500 adetle mı baslamalı yoksa 900 1000 adetle baslayıp kendı kuluckalarımızı mı yapmak mantıklı, pazar sıkıntım yok ıstanbulun her yerınde kucuk buyuk market sarkuterı baglantıları var. toptan borsadan da uygun fıyatla almak ısteseler dagıtım malıyetı ıle ugrasmayıp verılebılır,

Nedersınız ?

cok kararsızız anlayacagınız arkadasın baslıgınıda kırlettık ama, gırmeyın dedıgı ıcın bukadar yazdım,
ne olursa olsun gırın uretın, ama ekın ama bıcın ama bakın , bır sekılde uretın,
yeterkı layıkıyla dısıplın ve ımrenılerek benım ısım dıyılerek yapılsın.

O zaman sanayi işlerini bırakalım topraga dönelim.nasıl olsa yurt dışından ihtiyacımız olan Malinalar traktörler yedek parcalar geliyor.biz acilen yumurta üretmemiz lazımmı diosunuz.arkadaş siz diyorsunuzki ben sanayide önemli kollarından birinde imalat yapıyorum diyorsunuz neden orda kalmak istemiyorsunuz 2500 tavunmpeşine düşüyorsunuz o işi ben yaparım bir başkasıda yapar ama ben sizin imal ettiniz ürettiniz gercekten ihtiyacımız olan o işi yapamayız. Bizim o kirli paslı dediniz yere çok ihtiyacımız oralar yaşamalılkı biz ayakta duralım.bence ustalarımız sanayi imalatçılarımız sanayide kalsın yumurtayı üretecek insanlar bulunur.