6 SIRALI İTHAL ARPA VE DİĞERLERİ

Meslektaşlarım merhaba
Uzun mücadeleler sonucu elde ettiğim ithal arpa ile diğer 8 arpa ve 12 adet buğdayın görüntülerini sizlerle oaylaşıyorum.
Çeşitlerin tamamı 1000 m2 ye 16kg tohum 6kg dap ve 12 kg sülfatla ekim ayında ekildi.15 şubatta 10kg üre 30 nisanda 10 kg 33 lük üst gübre kullandım. Yabancı ot mücadelesi sırasında 1000 m2 ye
100 cc gübretaş kombi ve 1,5 kg üre eritilerek ilave ettim.
İthal arpadaki verim hesaplaması 1 m2 deki tane adedine göre 1100 kg civarı,

Ynt: 6 SIRALI İTHAL ARPA VE DİĞERLERİ

6 sıralı ithal arpanın ismi nedir abi :S Gözüken yer kastamonu merkez sanırım :S
6 sıralı arpadan dönümde 1100 kg mı diyosunuz yani :S 10 çeşit arpa. 12 çeşitte buğday mı denediniz :S

1 başaktaki tane adedi 60-90 arasında değişmekte olup m2 de 650-700 adet başak bulunmakta .Ekimde ise m2 ye 400 tane düşecek şekilde ekim yaptım.Kardeşlenmesi çok mükemmel. Bu arpanın 1000 adedi 42 gr gelmekte.

mhmtsn link=topic=65361.msg740586#msg740586 date=1367957875' Alıntı:
1 başaktaki tane adedi 60-90 arasında değişmekte olup m2 de 650-700 adet başak bulunmakta .Ekimde ise m2 ye 400 tane düşecek şekilde ekim yaptım.Kardeşlenmesi çok mükemmel. Bu arpanın 1000 adedi 42 gr gelmekte.
Bu hesaplamaya göre bir adet başakta 70 tane olsa x m2 de 700 başak olsa 49000 tane yapar. m2 de 2058 gram hadi 2000 olsun. 1000 m2 de 2 ton yapar :S

Böyle bir deneme ve bilgilendirmeniz için kendi adıma çok teşekkür ediyorum.
1100-1300 kg arası verim hesapladığınız arpanın tohumunu nerden temin ettiniz?
Daha detaylı bilgi bekliyoruz...

Yüksek verimli olduğu için tüm arazime ektiğim çeşidi Yurtdışından temin ettim.İsmini bilmiyorum. Diğerleri yurtiçi ama onlar henüz tam olarak başaklanmadığı için verimleri ile ilgili birşey söyliyemem. Ayrıca İlgilenen herkesi ve abarttığımı düşünen meslektaşlarımı Misafir etmekten memnun olurum. İthal olan çeşitten 200 dönüm ektim.İsteyenlere verebilirim.

bu arpa bendekine benziyor buğday ağırlığına yakın ağırlığı var tarlaya seyrek sekil ekiyorum çok kardeşleniyor tarlayı öyle dolduruyorki içime ürperti geliyor ve yatmıyor 140 dönüm ektim hayırlısı kötü tarafı biçimde başak atıyor

Maşallah çok emek vermissiniz. Bizim koyde gecen sene akrabamız ekti bu 6 siraliyi. Taban arazide normal verdi ana Kıraç arazide adam çok zarar etti. Başaklar minik minik kaldı. 1000 mk de kiracta 180 kg civarı almıştı. Bende deneyecek tim korktum ekmedim.
Ama mutlaka hasat sonuclarını da bekliyoruz sizden çünkü kolay değil aynı tarlada o kadar çeşidi denemek. Ona göre bizde senden alacağımız sonuçlara göre seceriz tohumlugumuzu

bende cervose 6 köşe var. ilk ekimi orjinal yurt dışı şuan o tohumların tamamını ekili dekara 14 kğ atıldı mükemmel bir kardeşleşme var çok temizdir..nasip olursa tohumluga satılcak..
kurak ve kumlu çakıllı arzide denemeleri şuan çok mükemmel..
aydan hanımda var yeni versiyonu..

Bereketli olur inşallah, sonuçlarını da paylaşırsanız çok faydalı olur.
Geçen hafta tarsimden sigorta yaptırdığım Buğday yerlerine exper geldi ve verim tahmininde bulundu. 1 metrekarede ki başak sayısını tane sayısı ile çarpıyor ve susuz yer olduğu için 40 gr ile çarpıp 1000 ' e bölüyor. Bana 450-520 kg verim alırsınız dedi saydığı bazı yerler için. Kesin konuştu hatta ama o verimleri alacağımızı hiç sanmıyorum. Hasattaki tane kaybı, taneler şu an süt olumunda gibi bunların bazılar boş kalacak derken kesin sonuç sadece hasatta belli olacaktır. Deneme yaptığın arpaların içinde epona cinsi, buğdaylarda da anopa(pıoneer) varmı acaba. Bu ikisinin verimini çok methettikleri için merak ediyorum.

Arazi kıraç, Ülkemizde 15 cıvarında 6 suralı arpa bulunmakta,kesin olmamakla birlikte ektiğim çeşit EPONE olabilir, en güzel tarafı toprak ayırd etmiyor toplamda 16 atrı parselde ekili.Diğerlerine göre hızlı gelişiyor

ege şartlarında bu eponayı denediler pek tutulmadı .. ancak limagrain firmasının ketosu 1 ton 1.200 kg kadar alanlar oldu .. bu çeşitlerin tohumunu bulmak sıkıntılı .. coğunluguda gerçek olmayabiliyor bu tip tohumlarda 3 kağıt olayı cok .. şimdi bu abimizin arpasını görüpte epona angela ketos cinsi arpalara saldırmamak lazım evet verimli ama gerçekten üreticisi tedarikcisinden almak lazım .. çiftçi yada acık tohumcular bu arpaları karıştırıp öyle veriyor .. kgını 1.2 1.5 tl satıp çiftçileri kandırıyorlar .. dikkat edelim arkadaşlar buna mutlaka sertifika ve üretim izni sorguluyalım yoksa sonu hüsran olabiliyor .. ayrıca abimizin denemesi gerçekten çok iyi olmuş kendi toprak ve iklimine en iyi tohumu bulacaktır .. allah bol bereket versin ..