5715 marş otomatiği arızası

08.09.2014
2,222
3,198
Arkadaşlar traktörümü bu hafta sonu çalıştırmaya denedim. Gıy gıy bir baktım tık yok. Hemen ara kablo ile takviye yaptım çalıştı. Herhal de şase var aküyü süzdü dedim. Hemen elektrikçide aldım soluğu hemen aküyü indirdik ölçtü biçti -/+ ye değdirince kaynatma yapmaya başladı gözlerden biri arızalıymış. Araştırdım 105 amper akü 300 civarında dedim durduk yere masraf yapmayalım ilk yaz üstü değiştiririz. Akü şarjı tamamladık taktık yerine marşa basıyorum tık yapıyor sigorta attırıyor. 1,2,3 derken 10 tane sigorta gitti. Usta bunda bir sorun var dedi. oraya baktık buraya baktık şaselik bişey yok.
Düz kontak yapıyor gıy gıy basıyor ama pompaya elektrik gitmediği için çalışmıyor traktör. ayrıca farlar da gitti. kabinde elektrik var motorda yok. Usta dedi marşta bişey var. Söktük gösterge panalini. Baktık görünürde bişey yok. Kare kare bişeyler vardı marşa bastıkça oradan tık geliyor. söktüm üfledim altını taktım yerine. yine denedik yok. (ustada bilmiyor sonradan öğrendik marş otomatiği miş) 3 lü somunlar var onlara kablo ile iletkenlik sağladı marşa bastım çalıştı. Marş otomatiği iletkenliğini kaybediyormuş. Bu gün gittim jd servisine bir akü aldım iki role aldım marş otomatiğine param kalmadı yarın gidip onuda alacağım. Bakalım ne yapacak bizim ceylan. Aşağıda fotoları atacağım. ustaya sormayı unuttum turbonun altında mazot filtresinin arkasında bir sigorta var o nedir acaba. sökülü olduğu halde çalıştı. Neyse yarın başına gelen olabilir. 640 ta ne kare role nede sistemli marş otomatiği vardı. Bilmiyorduk sora sora öğrendik. Sonuç olarak akü 260 tl 4 roke akdun 20 tl. otomatik fiyatı da 200 tl. durup dururken 480 tl.

Resimler ve ekler

• IMG_4967.jpg
    IMG_4967.jpg
    90.4 KB · Görüntüleme: 374
  • IMG_4976.jpg
    IMG_4976.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 354
  • IMG_4970.jpg
    IMG_4970.jpg
    88.2 KB · Görüntüleme: 370
abi sen yine ucuz kurtulmuşsun bizim 6215 çiftçekerden çıkmıyordu gittik ustaya flaşor yanmış yenisi alınacak dedi alalım dedik ne kadar diye sorduk 800 lira 800 lirayı tartının bi tarafına o flaşoru bi tarafına koy 800 lira kagıt para daga agır gelir :)

abi sen yine ucuz kurtulmuşsun bizim 6215 çiftçekerden çıkmıyordu gittik ustaya flaşor yanmış yenisi alınacak dedi alalım dedik ne kadar diye sorduk 800 lira 800 lirayı tartının bi tarafına o flaşoru bi tarafına koy 800 lira kagıt para daga agır gelir :)

o da güzel rot başı arıza yaptı gitim alayım dedim 780 tl dediler. gittim bende yan sanayı aldım 250 tl bir boyadım yeşile. Orjinalinden ayıramazsın.