2019 DANE MISIR EKİM PROGRAMIM

Merhabalar nasip olursa 2019 yılı için ekmeyi planladığım dane mısır programını sizlerle paylaşmak istedim.
Tohum Miktarı: Dekara 10.000 Dane
Sulama: Damlama Sistemi
Tohum: Dekalp 6630
Taban: 50 Kg 13.24.12.
Damlamadan Üst: 40 Kg ÜRE
Damlamadan Üst: 10 Kg Potasyum Nitrat
Bu programı uygulamayı düşünüyorum rabbim herkesin mahsülüne bereket versin.

• Beğen
Tepkiler: tavaslı_okan
Merhabalar nasip olursa 2019 yılı için ekmeyi planladığım dane mısır programını sizlerle paylaşmak istedim.
Tohum Miktarı: Dekara 10.000 Dane
Sulama: Damlama Sistemi
Tohum: Dekalp 6630
Taban: 50 Kg 13.24.12.
Damlamadan Üst: 40 Kg ÜRE
Damlamadan Üst: 10 Kg Potasyum Nitrat
Bu programı uygulamayı düşünüyorum rabbim herkesin mahsülüne bereket versin.
Bereketli olur inşallah

Maşallah ALLAH bereketlendirsin... Ekim sıklığı 14 cm olacak galiba ve dekara atılan üre sanki az değilmi?

Üre için farklı bir gübre tercih ettim. Compo firmasının Novatec 45 isimli bir üre gübresi var 40 kg ambalajlarda DMPP teknolojisine sahip bu gübre için kaybolmayan azot teknolojisi diye ifade ediyorlar. o yüzden 40 kg yeterli gelir diye düşünüyorum. Yetmezse takviye yapacağım.

Salma sulama yapacak olan arkadaşlar taban günresinin tamamını fırfırlamı yada yarı fırfır yarı banttan yani mibzerlemi verecekler, oran nasıl olmalı şimdiden teşekkürler

Yani bu sorunuza salma sulama yapacak olanlar daha detaylı bilgi verecektir. Lakin ben olsam hepsini fırfırla saçıp toprağı işleyip ondan sonra ekim yaparım. Bizde taban gübresini o şekilde veriyoruz. Mibzerle atmıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: avugur
Salma sulama yapacak olan arkadaşlar taban günresinin tamamını fırfırlamı yada yarı fırfır yarı banttan yani mibzerlemi verecekler, oran nasıl olmalı şimdiden teşekkürler

Taban gübresini tek seferde ekimden önce , ürenin tamamını yine tek seferde ara çapa ile vermiştim. Net ölçmesem de damlama yaptığım yerlerle arasında verim farkı görünmüyordu.

Üre için farklı bir gübre tercih ettim. Compo firmasının Novatec 45 isimli bir üre gübresi var 40 kg ambalajlarda DMPP teknolojisine sahip bu gübre için kaybolmayan azot teknolojisi diye ifade ediyorlar. o yüzden 40 kg yeterli gelir diye düşünüyorum. Yetmezse takviye yapacağım.
O gübre uçma yoluyla azotun kaybolmasını önler.Damlama sulama yapıyorsanız normal üreyi bölerek verin.Ayrıca programa dekara 20 kg amonyum sülfat ekleyin.Bunların yanında 2 defa 150 gram/da combi + 150 gram/da üreyi pülverizatör ile püskürtün.İlk 1.5 ay içinde ise dekara 3 kg map verirseniz güzel olur.Potasyum kaynağı olarak potasyum sülfat kullanın daha ekonomik olur ve daha fazla potasyum vermiş olursunuz.

Firfirla kesinlikle olmaz.Tamamını mibzerle verin.Fırfır ile fiksasyon seviyesi maksimuma çıkar

Teşekkürler değerli cevaplarınız için, Bizim havalı diskli gübreli mibzerimiz max 35 kg atıyor mısır için 50 -55 kg taban gübresi gerekli diyorlar eksik kalan kısım için ne yapmalıyım, gübretaş 13.24.12.10 kullanacam, kataloglarındada tavsiye edilen miktar 50 kg diyor.

Teşekkürler değerli cevaplarınız için, Bizim havalı diskli gübreli mibzerimiz max 35 kg atıyor mısır için 50 -55 kg taban gübresi gerekli diyorlar eksik kalan kısım için ne yapmalıyım, gübretaş 13.24.12.10 kullanacam, kataloglarındada tavsiye edilen miktar 50 kg diyor.
Ekimden 1-2 hafta önce 30 kg 13-24-12 yi verebilirseniz ve ekimle beraber 20 kg 13-24-12+10 kg üreyi harmanlayıp verme imkanınız varsa güzel olur.Damlamayi ne zaman çekmeyi düşünüyorsunuz?Çıkıştan ne kadar sonra mesela

Tabiiki de iyi olabilir bu taslak programım zaen. ayrıca yazmadım ama damlamadan çinko sülfat uygulamayı düşünüyorum. Lakin hangi evrede uygularsam daha başarılı olurum bilmiyorum bu konuda bilenlerin de yorumuna ihtiyacım var
Olabildiğince en erken dönemde vermeniz gerek.Erken dönemde görülen çinko eksikleri kayda değer verim kaybına yol açabiliyor.Zaten dekara 50 kg atacaginiz taban gübresinden 500 gram saf çinko veriyorsunuz.500 gram saf çinko 2.5 kg çinko sülfata eşdeğerdir.Taban gübresinden vereceğiniz çinko normal şartlarda ihtiyacınızı karşılar.Dediğim gibi yapraktan combide verirseniz kolay kolay mikro element eksikleri yaşamazsınız

Gübreli mibzerlerde en önemli noktalardan birtanesi gübre baltalarının 15cm e inmesi, yüzlek kalırsa etkisi azalıyor. Mibzerin keşke 50 kg atabilse, çok miktarda gübre aynı banta atılırsa fiksasyon azalır.
50 kg nin 35 kg sini mibzerle atabileceksen 15 kg daha kalıyor. Bu 15 kg taban gübreyi ekime en yakın zamanda toprağa at. Bunu da mümkün olduğu kadar derine at, ekim öncesi pulluk atacaksan mutlaka öncesinde gubreyi at, pullukla derine karışsın. Ekmeden önce tapanın yada tırmığın altına atacaksan hiç atma. Eğer pulluk yapmazsan kalan gubreyi mibzer kendinin ise ekimi yapınca sıra aralarına atabilirsin tabi mısırlari bozmadan. Çünkü fosfor toprakta hareketi çok yavaş, yılda 2-3cm aşağı inebilirmiş, bitkinin ilk evrelerinde kök derinliğine ulaşması gerekli.
Geçen sezon gübreli mibzerle 40 kg 20.20 cinkolu ekim yaptırdım, ilk evrelerinde çok güzel oldu maşallah. Biz iki kez suladik, aracapada 30 kg üre attik, 1400-1450kg oldu.

O gübre uçma yoluyla azotun kaybolmasını önler.Damlama sulama yapıyorsanız normal üreyi bölerek verin.Ayrıca programa dekara 20 kg amonyum sülfat ekleyin.Bunların yanında 2 defa 150 gram/da combi + 150 gram/da üreyi pülverizatör ile püskürtün.İlk 1.5 ay içinde ise dekara 3 kg map verirseniz güzel olur.Potasyum kaynağı olarak potasyum sülfat kullanın daha ekonomik olur ve daha fazla potasyum vermiş olursunuz.
Önerdiğiniz 20 kg amonyum sülfatı hangi evrede atmalı?