2013 Yılında Hangi Yağlık Ayçiçek Tohumunu Ekeceksiniz

Ynt: 2013 Yılında Hangi Yağlık Ayçiçek Tohumunu Ekeceksiniz

ufukk link=topic=62712.msg704519#msg704519 date=1361226903' Alıntı:
Henüz teslim almadık , ama yarı yarıya Imera ekeceğiz diye planladık , ama verimi konusunda bayinin söyledikleri dışında elimde bir veri bulunmaması beni endişelendiriyor. Riski azaltmak için Imera ekeceğimiz yerleridemi ikiye bölsek ne yapsak , en azından tüm yumurtalar aynı sepette olmaz , lakin Intervix e uygun olan diğer tohumları temin etmede sıkıntı var , yarın bir az daha araştırayım en iyisi.
ufuk abi bence imerayı azalt sen busene 2 torba filan dene hoşuna giderse seneye ekersin bilmediğimiz bir toğum sadece ismini duyduk sonu hüsran olmasın..saray tarafına uğrarsan lg5542 ve 5543 vardı burdaki bayide bitmediyse eğer alırız yada getittiririz fark etmez nerden nerden bulur bizim bayi :)
bosforayı 32 cm ye ekmiştik..

_ÖzGüR_ link=topic=62712.msg704535#msg704535 date=1361227585' Alıntı:
ufuk abi bence imerayı azalt sen busene 2 torba filan dene hoşuna giderse seneye ekersin bilmediğimiz bir toğum sadece ismini duyduk sonu hüsran olmasın..saray tarafına uğrarsan lg5542 ve 5543 vardı burdaki bayide bitmediyse eğer alırız yada getittiririz fark etmez nerden nerden bulur bizim bayi :)
bosforayı 32 cm ye ekmiştik..
Saol özgür,
Ben bunu orta ve zayıf seviyede yerlere ekeceğim , bunların arasında verim farkı var mı? Bunlarada Intervix mi uygulanıyor? Yoksa başka ilaç mı?

5543 köse ve vereme dayanıksız sadece intervix uygulanıyor otlu yerler için.. 5542 ise verem ve köseye dayanıklı bu çeşitte intervixli verim farkına gelirsek eger ekeceğin yerde verem ve köse sorunu yoksa 5543 ekmen daha iyi olur çünkü ayçiçeğinin zararlılara karşı dayanıklılığı arttıkça malesef verimi aşağı doğru düşüyor..

umutmalkoc link=topic=62712.msg704489#msg704489 date=1361225763' Alıntı:
evet haklısın gecen sene verimi iyiydi bu sene pioneer tohumu erken satısa cıktı ve cok kısa sürede tükendi.duyduguma göre uzunköprüde satılıyormus ama fiyatlar 600tl civarındaymış
biz 480 tl ye almıştık 64 g 46 tohumunu uzun köprüden ama adamlar şart koştu 1 64g46 bi LL05 verdiler mesela

_ÖzGüR_ link=topic=62712.msg704555#msg704555 date=1361229118' Alıntı:
5543 köse ve vereme dayanıksız sadece intervix uygulanıyor otlu yerler için.. 5542 ise verem ve köseye dayanıklı bu çeşitte intervixli verim farkına gelirsek eger ekeceğin yerde verem ve köse sorunu yoksa 5543 ekmen daha iyi olur çünkü ayçiçeğinin zararlılara karşı dayanıklılığı arttıkça malesef verimi aşağı doğru düşüyor..
Biraz önce tohumcudan geldim.
Imeria CS CL iptal ettim , yerine 2 şer torba 5542 ve 5565 aldım. 5 torba da Intervix atılmayacak yerler için Bosfora siparişi dün vermiştim.
Bugün Kırklareli Ticaret odasında toplantı vardı , BASF ' ın ürünleri ve ilaçları ile ilgili bilgilendirme ve tanıtım toplantısı vardı , firma yetkilileri gelmişti, Marmara toğumculuk ' un buğday tohumlarınıda anlattılar. Gayet güzel ve eğitici bir toplantıydı.

Bende bugün 8 torba Tunca 5580 MR(450TL), 1 torba Pioneer LL 05 (470TL deneme amaçlı) aldım.Ayrıca geçen seneden kalan Tunca 5543 intervixli çeşit olmak üzere 3 çeşit ekeceğim.Tunca 5580 ile Pioneer LL 05 arasında açıkçası gidip geldim daha önceden hiç ekmedim.Tam tersi 8 torba LL05 1 torba 5580 de alabilirdim.Eken arkadaşlar kıyaslayabilir mi?Verim nasıl olacak bakalım hasat zamanı göreceğiz.

alper4u link=topic=62712.msg705177#msg705177 date=1361307577' Alıntı:
Bende bugün 8 torba Tunca 5580 MR(450TL), 1 torba Pioneer LL 05 (470TL deneme amaçlı) aldım.Ayrıca geçen seneden kalan Tunca 5543 intervixli çeşit olmak üzere 3 çeşit ekeceğim.Tunca 5580 ile Pioneer LL 05 arasında açıkçası gidip geldim daha önceden hiç ekmedim.Tam tersi 8 torba LL05 1 torba 5580 de alabilirdim.Eken arkadaşlar kıyaslayabilir mi?Verim nasıl olacak bakalım hasat zamanı göreceğiz.
5580 3yıldır ektim bu senede ekecegim gayet memnunum.LL05 gecen sene ektim verimi normal ama yağ oranı çok ii 48-49 geldi.ikiside hastalıklarra karsı dayanıklı tohumlar

umutmalkoc link=topic=62712.msg705057#msg705057 date=1361302165' Alıntı:
suan 600tl orada tohumlar samet :) ama bana sorarsan LL05 g 46dan hem verim hemde yağ oranı çok daha ii
hocam orası öyle haklısınız ama bizim biraz korkudan oluyo ot meselesi çapa işi oldukça ağır ve zaman gerektiriyo yaklaşık 1000 dönüm çiçek var ekim bitene kadr ilk ekilenler çıkmaya başlıyo e haliyle ara çekme işi bitmeden çapa işi olması lazım derken işin içinden çıkılmaz bi hal alıyo mecburum yani biraz da bu g 46 ya

samet 39 link=topic=62712.msg705413#msg705413 date=1361358076' Alıntı:
hocam orası öyle haklısınız ama bizim biraz korkudan oluyo ot meselesi çapa işi oldukça ağır ve zaman gerektiriyo yaklaşık 1000 dönüm çiçek var ekim bitene kadr ilk ekilenler çıkmaya başlıyo e haliyle ara çekme işi bitmeden çapa işi olması lazım derken işin içinden çıkılmaz bi hal alıyo mecburum yani biraz da bu g 46 ya
Zaten çapa yapacak adamda kalmadı , evde oturacağına gel çapaya götüreyim yevmiyeni vereyim , yemeğini vereyim diyorsun kimse gelmek istemiyor , herkez çalışmadan rahat yaşama peşinde.

evet haklısın samet .ve sezonda suanki gibi yagıslı giderse ot ve capa işi cok zor olur

Tuncanın veriminden yağından memnunum ancak köse yaptı diye bu sene LG 5580 ve Pioneer LL05 Almayı düşünüyorum daha önce kullanmadım biraz şüphelerim var tuncayı aratırmı diye aramızda kullanan varmı bu iki çeşitten verim ve yağ miktarlarını yazarlarsa memnun olurum
bu arada LG5580 450tl Cosmos olanı 470TL, Pioneer LL05 te 470 TL

mecbur değilsin hocam. 64LC53 al intervix yada baytore yi ister at ister atma.

selam arkadaşlar, geçen sene ilk kez ayçiçeği ektim. bizim bölgemizdede geçen sene pek yoktu, bu sene bayagı ragbet görecek gibi. gecen sene çoğunlukla transol çeşidini ekmiştik, tarlanın bi yarısınada transol yetmedi sirena ektik. sıra arası mesafe 70 cm ektik, sıra üstü mesafede 20-22 cm ektik. bir sefer çıkarma suyu, 3 seferde çıktıktan sonra yağmurlamayla suladık, ilk 2 suyu boylanmadığı için fazla zor olmadı ama son 3. suyu omuz boyuna yakındı çok zor oldu iyi kötü suladık ama. kimi arkadaş transol biraz geç sirena erkenci diye bahsetmiş, ama bizde tam tersi oldu transollar kuruduydu, biçtirdik aynı suyla aynı bakımla, aynı tarlada tohum yetmeyen yerde yarı transol yarı sirena ekmiştik, sirena tam kurumadığı için biraz beklemiştik, yanlız arkadaşlar verim olarak transolda o kadar cok bir fark yoktu sirenayla dekarda hadi olsun 10 kg fazla olsun, görüntü olarakta pek bir fark yoktu. sirenada iyi bence. yağ oranlarıda 1 puan sirena düşük çıktı, sirena 45 transol 46 civarında çıktı. ama bu sene tecrübe kazandım. bize ektiren yohum firması toprak hazırlığında ot ilacı attırmamıştı, ayçiçeği çıktıktan sonra gerekirse atarız demişti, ilk çıkım zamanında ot ile ayçiçeği yarış yaptı. üstüne attık ot ilacını chelinc diye biilaçtı safa tarımın, otları öldürür gibi yaptı suyla gübreyle tekrar canlandı. mücadelede tam etkili olamadık ot mücadelesinde, hasat zamanındada ayçiçöekleri biraz otluydu.
bu sene ekimden önce toprak hazırlığında inşallah trifilin atacağız, birde ekim aralığını 45 cm düşürsemmi, sanki geçen sene bizim bölgede 45 cm eken arkadaşlar daha iyi verim aldı, birde arkadaşlar tohum olarak bizim pancar şirketinden alacağız, advanta C70, bide tunca varmış şimdilik, tuncayı geçen sene överlerdi ama forumu okuyunca vazgececem gibi tunca ekmekten. transolda biraz sıkıntı heralde tohum kısıtlıymış. sulu tarımda ne ekelim arkadşlar, tunca ekmeyeyim mi verem otundan ve mildiyodan dolayı. sizin tavsiyeleriniz ne arkadaşlar? advanta C70 verim olarak yağ oranı olarak ekeyim mi? yoksa may ın sireneya devammı edeyim. bize bu topraklar her zaman lazım, hastalığa dayanıksız bir tohum ekip verem otundan mildiyodan korkuyorum açıkcası arkadaşlar. çünkü biz patateste ekiyoruz, patatesin en büyük düşmanıda canavar otu oda domates ve ayçiçeğinden geliyor, hele hele orabanja dayanıklı olması lazım. şimdidem teşekkürler arkadaşlar, Allah hepimizin emeklerini boşa çıkarmasın inşallah.

slm arkadaslar bizim burda ekmeyi düsünüyoruz gecenlerde may tohumculuk toplantı yaptı orda anlattılar ıkı cinsi sirena ve oliva oliva daha iyimiş ama ılk defa olacagından bılmıyoruz fiyat larıda soyle dendi sirena 335 tl oliva 430 tl fiyatları normalmi onuda bılmıyoruz bu markalar hakkında bılgısı olan fiyat verım yag oranı bu arada kırac tarlaya ekecez kıraclarımız kuvvetlıdır bugday 500 kilo verebiliyor nadasta

adige link=topic=62712.msg706997#msg706997 date=1361562719' Alıntı:
slm arkadaslar bizim burda ekmeyi düsünüyoruz gecenlerde may tohumculuk toplantı yaptı orda anlattılar ıkı cinsi sirena ve oliva oliva daha iyimiş ama ılk defa olacagından bılmıyoruz fiyat larıda soyle dendi sirena 335 tl oliva 430 tl fiyatları normalmi onuda bılmıyoruz bu markalar hakkında bılgısı olan fiyat verım yag oranı bu arada kırac tarlaya ekecez kıraclarımız kuvvetlıdır bugday 500 kilo verebiliyor nadasta
bu iki çeşit yağ oranları çok yüksek ancak hektolitresi çok düşük çeşitler. aynı dolulukta römork sanayda 3000 kg geldi, oliva da ise 2600 kg. çok kalın kabuklu oluyorlar. kilo çekmiyor. ayrıca suyu seven çeşitler bunlar. kuruda beklediğinizi alamayabilirsiniz. Reyna diye bir çeşitleri daha var bence diğer çeşitlerden daha iyi.

kardeş birçok tohum var genelde tohumlar guzel ama sirenada ben şunu gordum tarlaya gore çok degişken sirena olıvyadan üstün bence ama kurak için agromarın pactol bizim buralarda çok tuttu sulak içinde pactol alan pek çok 2500 m 1tona kadar alan var pactol ekipte 500 600 kilo alanı duymadım suluda . yag oranı 40 45 arasıymış bildigim kadarıyla tohumda ucuz bilgin olsun . ama diger çeşitler duruma göre degişkenlik gösteriyor mesela sirena 300 kg verende var 1200kilo verenda aynı durum c70165 içinde geçerli.