2 inek alsam hayvancılığa başlasam ilerleme kat edebilir miyim?

ağzına sağlık Mustafagrgn şehirden köeye dönenlere yolunacak kaz iş bilmeyen aptal saniyorlar.
on kuruşluk işe yüz lira istiyor acele işin varsa çağırsanda gelmiyor kahvede oturuyor.
bende arabam la kasabadan iki esmer vatadaşimş getirip işlerim yaptırırıyorum.

ağzına sağlık Mustafagrgn şehirden köeye dönenlere yolunacak kaz iş bilmeyen aptal saniyorlar.
on kuruşluk işe yüz lira istiyor acele işin varsa çağırsanda gelmiyor kahvede oturuyor.
bende arabam la kasabadan iki esmer vatadaşimş getirip işlerim yaptırırıyorum.

Vallahi öyle, bizim köydede belki 15 tane afganistandan gelen insan var. Mandaları satmıştım ben de bir koyunlardan başka bir inekle bir tane de yeni tohumlattım bir manda düvesi var iki hayvan yani, sığırtmaç tutulacaktı. İki tane benim yaşımda genç var köyde onlara dedik muhtarla ikimiz bi ay güdülecek 250 civarı büyükbaş, mera da çok kolay yani en uzak yeri köye 2 km mesafe en yakın yeri meranın başlangıcı yani köyün dibinde zaten öğlen 12 olunca hayvanlar yatar gölgeğe 4-5 olana kadar sonrada otlana otlana geri dönecek. Hayvanlar alışsa 3-5 gün sonra 1 kişi bile güder yani iş bu . 1 aylık bu iş için ikisi 8.000 lira istediler... üzerine ayakkabı üst baş alıncakmış iş bitince, hergün bir paket sigara alınacakmış yani bize bu yavrular 10 milyara çıkacaktı. Gittik 2 afganlı bulduk 4.000 e güdüyolar [emoji28] 15 gün oldu herşey yolunda. Bu bizim yavrularda kahvenin çardağının altında gölgede çay içip instagramda story izliyolar, para istesen cebinde 50 lira yoktur ama 5 er milyar para istiyolar aylık.... yani millette para var para ne kıtlığı krizi yokluğu....

Vallahi öyle, bizim köydede belki 15 tane afganistandan gelen insan var. Mandaları satmıştım ben de bir koyunlardan başka bir inekle bir tane de yeni tohumlattım bir manda düvesi var iki hayvan yani, sığırtmaç tutulacaktı. İki tane benim yaşımda genç var köyde onlara dedik muhtarla ikimiz bi ay güdülecek 250 civarı büyükbaş, mera da çok kolay yani en uzak yeri köye 2 km mesafe en yakın yeri meranın başlangıcı yani köyün dibinde zaten öğlen 12 olunca hayvanlar yatar gölgeğe 4-5 olana kadar sonrada otlana otlana geri dönecek. Hayvanlar alışsa 3-5 gün sonra 1 kişi bile güder yani iş bu . 1 aylık bu iş için ikisi 8.000 lira istediler... üzerine ayakkabı üst baş alıncakmış iş bitince, hergün bir paket sigara alınacakmış yani bize bu yavrular 10 milyara çıkacaktı. Gittik 2 afganlı bulduk 4.000 e güdüyolar [emoji28] 15 gün oldu herşey yolunda. Bu bizim yavrularda kahvenin çardağının altında gölgede çay içip instagramda story izliyolar, para istesen cebinde 50 lira yoktur ama 5 er milyar para istiyolar aylık.... yani millette para var para ne kıtlığı krizi yokluğu....
Abi manda fiyatları nedir ?

Sigorta olayını çok araştıramadım ama onun içinde soyle bir fikrim var dedeme ait olan arazileri icar sözleşmesi yapıp onun üzerinden kendi sigortamı yatırmayı düşünüyorum, (böyle olduğunu duymuştum emin değilim ama oluyor mu)

Bizim ilçe de elden süt satanlar 3TL den satıyorlar yeniden hesapladım ve
Günlük hayvanın 20 tl yem yediğini varsayalım
Ve süt fiyatı da 2.5 TL hesaplayalım
Hayvan başı günlük 15 litre süt aldigimi düşünürsek 2 hayvan 30 litre yapar ve günlük 75 TL para yapar Aylik bazında hesaplarsak 2.250 TL yapar Aylık 600 Tl yem parası çıkartırsak 1.650 TL net kalır. (Sütü 2 TL den satarsam 1.200 TL kalır)

Günlük 20 litre süt alırsam
100 tl günlük kazanırım Aylık bazında 3000 tl yapar 600 Tl yem parası 2.400 TL net kalır (2TL den satarsam 1.800 TL kalır)

Günlük 25 Litre süt alırsam (tahminimce 25 litre rahat alırım diye düşünüyorum)
125 TL günlük yapar 3.750 TL aylık yapar 600 TL yem parası 3.150 TL net kalır (2 TL den satarsam 2.400 TL kalır)

Ben bu şekilde hesapladım hesap ortada yanlışım varsa öyle olmaz böyle olur dediginiz bir yer varsa lütfen belirtin ve bu hayvanlar yılın 365 günü süt vermiyor 1 yılda kaç gün süt vermezler o konu hakkında bilgi sahibi değilim, Bilgilendirirseniz sevinirim
Merhaba biraz geç oldu başlayabildinizmi tarlaları üstünüze alınca çiftçi bağkuru yapabiliyorsunuz veya boş bir ev varsa orada sadece kendiniz ikame gösterirseniz genel sağlık sigortasını devlet karşılar en kötü 75 ödersiniz inek sütü hesaplamaları satacağınız fiyatlara göre değişir önemli olan yedirdiğiniz yemlerin otların maliyeti misal geçen bir ablamızla görüştüm koyun bakıyormuş eşi oda bir inek almış aylık 1200 tl para alıyorum diyor dışarıda satıyormuş 3 tlden masraf dedim koyunlarla karışık besleniyor yani koyunlar için üretilmişlerden yiyor kadın anlatınca net 1200 gibi oluyor o öyle sanıyor mutluydu:) inekte 25 lt süt veriyor yani anlayacağın yem stoğu yapabilirsen aslında ve elden satabilirsen sütü 3 inekle asgari ücretin üstün de bir gelir alıyor insanlar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Merhaba biraz geç oldu başlayabildinizmi tarlaları üstünüze alınca çiftçi bağkuru yapabiliyorsunuz veya boş bir ev varsa orada sadece kendiniz ikame gösterirseniz genel sağlık sigortasını devlet karşılar en kötü 75 ödersiniz inek sütü hesaplamaları satacağınız fiyatlara göre değişir önemli olan yedirdiğiniz yemlerin otların maliyeti misal geçen bir ablamızla görüştüm koyun bakıyormuş eşi oda bir inek almış aylık 1200 tl para alıyorum diyor dışarıda satıyormuş 3 tlden masraf dedim koyunlarla karışık besleniyor yani koyunlar için üretilmişlerden yiyor kadın anlatınca net 1200 gibi oluyor o öyle sanıyor mutluydu:) inekte 25 lt süt veriyor yani anlayacağın yem stoğu yapabilirsen aslında ve elden satabilirsen sütü 3 inekle asgari ücretin üstün de bir gelir alıyor insanlar
Hep yanlış hesap.bir inek 12 ay süt vermex z, doğum sonrası 3 ayında pik yapar sonra aşağı iner, 25 kilo süt alman için ya bahar çayırı ya mısır slajı artı yonca artı süt yemi gerekir.sütü 3 liraya perakende satarsın yada günlük müşterin olursa , şehire taşırsan , toptan kimse o fiyata almaz, bağkur 654 lira , yılbaşından sonra ne olur bilmem .hayal kurmak güzeldir.zararı olmax.

Hep yanlış hesap.bir inek 12 ay süt vermex z, doğum sonrası 3 ayında pik yapar sonra aşağı iner, 25 kilo süt alman için ya bahar çayırı ya mısır slajı artı yonca artı süt yemi gerekir.sütü 3 liraya perakende satarsın yada günlük müşterin olursa , şehire taşırsan , toptan kimse o fiyata almaz, bağkur 654 lira , yılbaşından sonra ne olur bilmem .hayal kurmak güzeldir.zararı olmax.
Merhabalar bir ineğin 12 ay süt veremediğini biliyorum veteriner teknikeri ve ziraat teknikeriyim:) benim alıntıladığım mesajı okursan bana cvp vermek yerine konuyu anlarsın arkadaş dedesinin tarlalarını alıp bağkuru düşünmüş bende ona bağkur yerine genel sağlık sigortası önermişim iyi bakımını yapabileceğin 3 inek bir asgari ücretten fazla kar bırakır 35 lt başlayan ilk laktasyonluk ineğin varsa orta ve son laktasyonda sana ortalama 25 lt leri sağlar minumum 22 lt. elinde imkanı olan adam 66 lt sütünü 3 tlden köylüsüne satabiliyorsa konuyu konuşmamızın dahada manası yoktur adam kazanıyordur hayal kurmanın zararı olmaz ama kouyu anlamadan mesaj yazmak anlamsızlaştırır 66ltx3tl= 198tlx30gün=5940tlx10ay=59400/12ay=aylık 4950tl eder 2900tl aylık gideri dahi olsa yine asgari ücretten 30 tl fazla kazanır ki buda benim hesaplamaların hayal ürünü olmaktan çok matematiksel olarak kanıtlı olduğunu gösterir:) 675 tlye 2250kg silajı alsan aylık 1125tlye de aylık yem alsan 1.5 tlden 3 hayvan için günlük 25kg hesaplandı toplamda silaj ve yem1800tl etti daha var 1100 tl artık yoncamı alırsın samanmı eklersin fiğmi bulursun buldukların yine gideri tutmaz yani anlayacağın çalışan adam doğru şartlarda kazanır bu arada edirnede süt toptan 2 tl amaç az sütün varsa etrafına peşin paraya satmak ayrıca bir hayvana ihtiyacı olan ürünleri 20tlyede yedirirsin 100tlyede orada devreye rasyonundaki ürünler ve aldığın fiyatlar önemlidir. senin belkide beceremediğin bir işte adam zenginde olur zengin olarak başlayan zararda edebilir. o sebepten bırakta arkadaş doğru bilgiyi alsın)

Yahu arkadaşım ben işin mutfağındayım bana akıl verme, öyle onu buna satsan bunu şuna alsanla bu çiftlij işleri yürümez.yok mesajı okusaydınlada olmaz.senden alıntı yaptığım için özür dilerim .bi daha yapmam.siz bayağı bilgili birisiniz galiba 3 inekle başlayabilirsiniz.bu işte çok para var.

Yahu arkadaşım ben işin mutfağındayım bana akıl verme, öyle onu buna satsan bunu şuna alsanla bu çiftlij işleri yürümez.yok mesajı okusaydınlada olmaz.senden alıntı yaptığım için özür dilerim .bi daha yapmam.siz bayağı bilgili birisiniz galiba 3 inekle başlayabilirsiniz.bu işte çok para var.
dostum uzatmanın anlamı yok mesajda yazmışım olayı 3 ineğin sütünü etrafına satarsın ama 10 ineğinkini satmak için belkide bir işletme kurman gerekecek ekstra yatırım yapman gerekecek o sebepten belkide 3 inekle birim fiyata göre adam ortalamada 10 ineği olduğu zamandaki 3 ineklik karından çok kazanacaktır yukardada yazdığım gibi şartlar biri kazanırken biri kaybedebilir çok şükür hem memurum hemde ineğim var Allah olmayana versin şuandaki hedefimde primler dolunca istifa edip koyun almak var bakalım hayırlısı:)

Hala satarsın edersin edebilir yapabilir diyorsun önce kendin bir memurluğu bırak maaşın kesilsin bir gir bu işlere ondan sonra bana akıl ver.her zaman senin hesapladığın gibi olmax bu işler.canlı hayvan zordur.
Forumda bizden yardım isteyen adamı bilgilendiriyorum biz satabiliyoruz oda satabilir satamayadabilir satarsa bizim gibi olur satamazsa demekki senin gibi ben burdan onu anlıyorum adam yardım istiyor senin gibi olsak alma kardeş yapma kardeş girme kardeş demek daha kolay git köpek gibi hergün 12 saat çalıştırıp mesainide vermeden asgari ücret al bazı yerlerde bankadan verdikleri asgari ücretin bir kısmını elden geri alanlar var git orda çalışmı diyek beni bırak ben işimi nasıl yapacağımı biliyorum sen bilgi isteyen kardeşe nasıl yardımcı olacan onun bilgisini ver bu sana son mesajımdı memnun oldum inşallah hayatta istedikleriniz olur ama olması için uzakta durmayıp birkerede olsa denemenizi tavsiye ederim başaran zaten yürüyor sağlıcakla kalın

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Adam sana 2 inekle başlasam diyor büyütebilirmiyim .sen kendi yaptığın yada yapmadığın işi çarpmaya bölmeyle tavsiye ediyorsun, asgari ücretle çalışanları köpek yerine koymakta hatalısın .beni de karıştırma bu rası deneyimi olan insanların deneyimlerinş paylaştığı bir forum .ben bilgim deneyimim olmayan hiç bir bilgiyi insanlara tavsiye etmem. Kapı kapı süt satmakla sen bu arkadaşa iyilik mi yaptığını sanıyorsun bumu senin tavsiyen.hakkınızda yorum yapmadım ama sşz bana yapabiliyorsunuz.rabbime çok şükür çoğu istediğim oldu, sizinde olur işallah.benim kızdığım nokta insanları 3 ineğe mahkum eden sistem sizde belki istemeden çanak tutuyorsunuz.yanlış hesap tutmaz.

arkadaşlar amacım bu işe başlamak isteyenlere bildiğimce her konuda yardımcı olmak niyetim polemik değil benden daha iyi bilenlerde vardır zaten fikri tek yerden almamak lazım her konuda bana danışıpta güven isterseniz özelden diplomalarımı memur kartımı resimli kimliğimi hayvanlarımın resmini işletme numaramı atarım hiç problem değil yeterki abi ben bu işe girecem karnımı veya ailemi doyurcam deyin klasör yaptım atarım :) hayvan alacaksanız ilk sayfadada paylaştım anlık paraya ihtiyacınız yoksa koyun alın illede inek alıcam derseniz feraha ulaşana kadar elden satış yapabildiğiniz kadar yapın elinizdeki ne kadar sütü 2 değilde 3 e satarsanız okadar yavru besleyebilirsiniz yavrulamaları mart nisan ayına getirebilirseniz otlaklardan yararlanabilirsiniz bizim bölgeler için yazıyorum arkadaşlar ben halen hayvanı seviyorsanız asgari ücretten daha iyi olduğunu düşünüyorum asgari ücretlileri hiç küçümsemedim hor görmedim aksine ne kadar bu asgari ücretli işlerden çıkılırsa özel sektörler okadar asgari ücretin üstünde ödeme yapmaya başlar tarımıydı hayvancılığıydı bence asgari işe göre daha iyidir ama köyünüzde okul yoktur çocuğunuz vardır eğitim almasını istersiniz yada gittğiniz yerde her aile bireyiniz rahat iş bulabiliyordur tabiki gidin ama aksi durumda ben memurluk yaparken dahi insanla uğraşırken problem yaşıyorum sağlık bakanlığında hastanede çalışmaktayım düşünün o adamların daha çok hakkı var kurtulmaya neyse konu dağılmasın isteyene yardımcı olurum benim mesajımı alıntılamış arkadaşımın sorularına kendi bildiğimce cvp veririm herkesin hakkında hayırlısı olsun

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Bende çok merak ettim kardeşim naptın acaba ne durumdasın bu sıkıntılı günlerde.

Su forumu 2015 yılından beri takip ederim kullanıcı adı Mustafa olan kardeşimiz kadar yapıcı bir konuşma görmedim gerçekten Allah seni yetiştiren anadan babadan razı olsun kalbinin güzelliği konuşmalarından belli oluyor.

Adam bir işe girişicek fikir almak istiyor ilk sayfadan beri okudum hayvancılığı kötülemek için elinden geleni yapanlar var.

İnek yapma batarsin şöyle böyle yahu biraz düşünerek yazın cevap verin.Benim virüsten önce hali hazır da çok güzel işleyen lokantam vardı şuan kapalıyız 1 ay daha kapalı kalmaya devam edicez.Ben şimdi kimseye gıda işi yapma uzak dur dersem besici etini kime satıcak,sütçü sütünü kime vericek, çiftçi elindeki mahsulü kime satıcak.
Yapmayın etmeyin hepimiz bu besin zincirinin içindeyiz hepimiz birbirimize lazımız.

Hayvancılıkta kar edemeyenler biraz bu forumdaki doğru örneklere baksınlar.Ben nerede hata ediyorum diye.

Herkesin bayramını kutlarım..

Son düzenleme:
Konu hortlamış ama ekiz arkadaş buralarda devamlı zannımca inekde almadı resim atmadı hiç ama inekçiler çok şikayetçi yem çok pahalı ve galiba en buyuk hata yı da düve yada inek alırken 30 _40 kg süt alırsın dıye pahalı alınan ineklerden dolayı oluyor birde yem gerçekten çok pahalı galiba 110 TL yı vurdu

21 yaşındayım askari ücretle çalışıyorum ve bizim babam tarafı eskiden hayvancılık yapıyorlarmış 2000 yıllarında bırakmışlar, benimde küçüklüğümden gelen hiç gitmeyen bir isteğim var hayvancılık yapmak.

Hazır dam var eksik olan hayvan, elimde 15 bin tl param var iki inek alsam yem, slaj, yonca... alsam hayvancılığa bismillah desem yapabilir miyim başara bilir miyim?

En kötü günlük 25'er kilodan 50 kg süt çıksa 2 tl den satsam 100 tl günlük en fazla 50 tl hayvan yese bana kalır 50 tl ? Sizce abilerim?

Sizler işin ehli abilerimsiniz sizlere soruyorum nasıl yapsam başara bilirim nasıl yapmalıyım?
alt yapın yok. sermayede kısıtlı.bir ahırla iş bitmiyor. bence koyunla başla hem getirisi fazla hemde bakım maliyeti az. risk oranı düşük