14 Dönüm Çilek Tarlası Yapmak

Kardeşim telde dikkat edecegin konu en önemlisi bolgenizde çileğe zarar verecek hayvan barindiriyormu eğer küçük çaplisysa telin göz genişliğini dar al yani onu sen ayarliyacaksin telin kalınlığı çok önemli değil esnek yapılı geneli sağlam olur dediğim gibi tel aralarından geçip ćileğe zarar verecek herhangi bir hayvan varsa sadece gözünü dar al okadar başka teferruat yok, şuan maalesef demirde pahalı demiri denemedim bizim koyde birisi keresteleri aynı beton direk kalınlığı uzunluğunda kestirip toprağa gömdüler uzerinede beton döktüler ne kadar doğru bilmiyorum ama bence en mantıklı ve ucuz yolu helede kiraliksa inşaatlarda destek için kullanılan tahtalar var bayağı sağlam onlardan al kepçe kirala arka kovasiyla hızlı hızlı gömerek gitsin 40 50 cm girse sapasağlam olur toprağın gevşekliği ile alakalı birde kış günü toprak nemli iken hafif yaş direkleri diktir çok sağlam olur oturur

Beton direklerde belli zamandan sonra aşınarak dökülen var onlar beton kalitesiyle ve beton hazırlanmasıyla alakalı bence kardeşim hiç masraf yapma dediğimi düşün araştır destek tahtalarını incele çok sağlam ve esnek

Zaten çoğunlukla meyve bitkisi tarlasına çit çekenler sürü hayvanlarından korunmak içindir.

@Ondertr Değerli önerilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim buda güzel fikir, maalesef dolardan dolayı demir fiyatları baya yükseldi. Sürü hayvanlar haricinde domuz sıkıntısı var, 1.5 metre çit telden girebilir mi bilmiyorum başka hangi hayvanlar olabilir ki ? Bana en tehlikelisi köydeki insanlar geliyor herkesle çok iyi olsan bile zarar verebilirler :) Bu forumda ki arkadaşların çok yardımı dokunuyor hepinizden Allah razı olsun sizden aldığım bilgileri tarım bakanlığından alamadım.

Kiralama fikri biraz problemli olacak gibi geldi kiralamak satın almaktan hem daha kolay hemde yatırımcı olarak daha mantıklı geldi, o bölgedeki arazi fiyatları 10 sene sonra da aynı olacak kendini 50 senede amorti ediyor fakat garanti bir yöntem yok bulamadım noter onaylı 15-20 yıl bana kiralık olarak vermesi, garanti ve cayması halinde yaptığım masrafları ödemek zorunda olması gibi bir sistem olsaydı kiralamak mantıklı olabilirdi o yüzden satın almayı düşünüyorum zaten arazi fazla para tutmayacak satın alabilirsem.