Yoksa !!! Beynimiz yönetiliyormu,

Bugün beni çok tedirgin eden bir olayı anlatayım,

Sonuna kadar okumanız lâzım.

Hadi,
Nette aradığımız bir kelimeyi,reklam veya konu olarak sonraki zamanlarda karşımıza çıktığına şahit olduk.(hatta alıştık artık)

Bu yetmedi,
Telefon,yanımızda bekleme modundayken,ortam dinlemesi yaparak,konuştuğumuz kelimelerden,reklama uygun olanlarının,biz tlf'yi açıp net ile ilgili ilk ekranda, reklam olarak karşımıza çıktığınada,hayretle şahit olduk.

Peki şimdi dahada ileri gideyim.

Bugün bir arkadaşa mahkemede,bir konuda tanıklık etmek için,Erzurum Adliyesine gittim.

Mahkeme salonu 4.kat
Yuları çıktım,arkadaşımı beklerken,etrafta gezineyim dedim,

Bina 5 kat ve katların ortasında bir boşluk ve her katta o boşluğa bakan balkon var,(mesela avm'lerdeki gibi)

Olurki insanların atlama,atma veya balkondan aşağı düşme ihtimallerine karşı yapılmış,2 yerde güvenlik ağı (tor) kurmuşlar. (2 ve 4.katlarda)

4.kattan bakarken gördüğüm ve o yükseklikte bunu nasıl buraya germişler,harika ve çok çılgın bir meslek olmalı diyip,irkildiğim.??

Hafızamda o anda,etki ile yeralan bu olay,

Bunları yaşarken, sesli konuşma veya telefonla hiçbir işim olmadı

Aynı gün,
Gece 23:45 sularında tlf ile letgoda gezinirken,,,

Hiçbir gün aramalarda,karşıma çıkamayan,GÜVENLİK AĞI yapılır. Reklamını karşımda görünce,

O anda neler yaşayıp,neler düşündüğümü ,herhalde az çok tahmin etmişsinizdir.

Şöyle dedim,
Nette arama ile,
Sonra ortam dinleme ile,
Ve imkansız olan, düşüncelerimizi okumaya başlanmış olabilirmi.???
Düşüncelerimizi okuyanlar,aynı zamanda ve aynı teknoloji ile beynimize yön verebilirmi acaba,?
Yada bu kötü bir tesadüfmüydü.???

Ne dersiniz.
Google şu an gelirinin %97'sini reklamlardan elde eder. Cep telefonu Android işletim sistemine sahip olan, pc de arama motoru olarak Google kullanan, internet tarayıcısı olarak Chrome kullanan, herkes Google'nin hedef kitlesidir. Ayrıca Facebook, whatsapp,letgo, twitter gibi uygulamaları kullanan herkeste hedef kitlenin içindedir. Çünkü bu firmalar kullanıcı özelliklerini birbirlerine satarlar. Yapay zeka algoritması sayesinde bu uygulamalar kullanıcıların özelliklerini, ihtiyaçlarını, ilgilerini belirler ve bu özelliklere göre uygun reklamları o kişinin önüne çıkarırlar.

Günümüzde Google a reklam veren kişilerin reklam verirken uyguladıkları en önemli özellik ise YER HEDEFLEMEDİR. Biraz açmak gerekirse bir cam balkon yapan firma Google a reklam veriyorsa Yer Hedefleme özelliğini de kullanıyorsa o firmanın Cam Balkon yaptığı yerlerde gezinen kişilerin telefonunda konum açık ise (doğrudan yada dolaylı yoldan-Dolaylı yol bazı uygulamalar açar ) internette gezinirken o firmanın reklamları karşısına çıkar.

Böyle bir durum ile karşılaşma sebebiniz Google nin Yer Hedefleme özelliğine takılmış olmanızdır.

Telefonunuz

%99 Android işletim sistemine sahiptir. Bilerek yada bilmeyerek konum açıktır. Yani Yer Hedeflemenin AVISINIZDIR.

%1 İOS ise de bazı uygulamalara izin verirken Konum Bilgilerini paylaş dediğiniz zaman yine AVSINIZDIR.

Bu uygulamaların bedava olmasının sebebi de bizi AV OLARAK GÖRMELERİDİR😀

• Beğen
Tepkiler: 768 ve cemilAltan
Şöyle bir durum var. Bir yere gittiğinizde telefonun konum bilgisi açıksa orası ile ilgili reklamlar gelebilir. Misal ben diyelim o mahkemeye gittim bir resim çektim. O resimde güvenlik ağı varsa google bunu algılıyor. Resimleri analiz ediyor. Orada neler var bakıyor. Sonra başka biri oraya geldiğinde oradaki bilgileri bildiği için bu tarz reklamlar çıkıyor. 2. olarak google reklamlarda şöyle bir durum var. Biz bir firmayız ve reklam verirken kendi bölgemizde olanlara reklam gitsin gibi bir secenek ile google ıle anlasıyoruz. Siz o bolgeye mahalleye gittiğinizde o bölgedeki reklamlara maruz kalabilirsiniz. Teknoloji gelişiyor. Akıllı cihazlar çok akıllı olmaya başladı.